Warsztaty

Fundacja WyspArt - Architektura naturalna

2023-04-18

Architektura naturalna

Czym jest architektura naturalna?

Architektura to wszystkie budynki, budowle wraz z instalacjami stworzone przez człowieka, naturalna, ponieważ jest zbudowana z nieprzetworzonych w fabrykach materiałów: drewna, kamienia, gliny, słomy, trzciny czy konopi. Od tysiącleci człowiek wykorzystywał te materiały do budowy mieszkań, budynków gospodarczych dla zwierząt i plonów. Zawsze były blisko osiedli ludzkich, można było z nich szybko budować wytrzymałe siedziby. Przez wieki, człowiek doskonalił się w sztuce budowania i wytwarzania nowych technologii i materiałów budowlanych. Powstały ogromne miasta, drogi, lotniska, rozwinął się przemysł, a ludzie wydobywali coraz więcej węgla, ropy naftowej i innych minerałów. Jednak rozwój cywilizacji na Ziemi doprowadził do zatrucia środowiska: powietrza, wody i gleby. Obecnie wiele osób pracuje nad poprawą sytuacji naszej planety, między innymi architekci, którzy wracają do naturalnych technik budowania.

Co będziemy robić na warsztatach?

W czasie warsztatów uczniowie nie tylko zdobędą wiedzę o materiałach i technikach budowlanych, ekologii i architekturze, ale także będą mieli niepowtarzalną okazję do twórczego działania. Teorii towarzyszyć będzie praktyka, a projektowanie budowli i tworzenie przedmiotów zwróci uwagę na funkcjonalność sztuki. Chcemy rozwijać wrażliwość estetyczną, pokazywać, że człowiek ma naturalna potrzebę piękna i uczyć troski o świat, w którym żyjemy. Warsztaty poprowadzi architektka Małgorzata Gniadek-Drozd.

Jaka będzie tematyka zajęć?

W zależności od grupy wiekowej proponujemy następujące zajęcia, dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników:

Klasy I–III
Materiały naturalne w sztuce na przykładzie malarstwa jaskiniowego i obrazów z suszonych roślin (2 x 45 minut).

Klasy IV–VI
Architektura naturalna na różnych kontynentach. Budzenie ciekawości najbliższego otoczenia i utożsamianie się ze swoim miejscem w otaczającej przestrzeni. Glina i inne materiały naturalne jako materiał plastyczny (2 x 45 minut).

Klasy VII–VIII
Ćwiczenia wyobraźni przestrzennej na przykładzie architektury naturalnej (4 x 45 minut).

Ile to wszystko kosztuje?

Cena pojedynczych półtoragodzinnych zajęć dla jednego ucznia wynosi 20 zł. Grupa powinna liczyć od 20 do 30 uczniów.

Cena nie obejmuje materiałów, ale jeżeli chcielibyście Państwo, abyśmy to my przygotowali materiały, zrobimy to za dodatkową opłatą uzależnioną od liczby uczestników.

Kiedy możemy się spotkać?

Dogodny termin warsztatów ustalamy z Państwem - prosimy o kontakt.

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom