Architektura naturalna

Fundacja WyspArt - Architektura naturalna

Dlaczego naturalna?

Architektura to wszystkie budynki, budowle wraz z instalacjami stworzone przez człowieka, naturalna, ponieważ jest zbudowana z nieprzetworzonych w fabrykach materiałów: drewna, kamienia, gliny, słomy, trzciny czy konopi. Od tysiącleci człowiek wykorzystywał te materiały do budowy mieszkań, budynków gospodarczych dla zwierząt i plonów. Zawsze były blisko osiedli ludzkich, można było z nich szybko budować wytrzymałe siedziby. Przez wieki człowiek doskonalił się w sztuce budowania i wytwarzania nowych technologii i materiałów budowlanych. Powstały ogromne miasta, drogi, lotniska, rozwinął się przemysł, a ludzie wydobywali coraz więcej węgla, ropy naftowej i innych minerałów. Jednak rozwój cywilizacji na Ziemi doprowadził do zatrucia środowiska: powietrza, wody i gleby. Obecnie wiele osób pracuje nad poprawą sytuacji naszej planety, między innymi architekci, którzy wracają do naturalnych technik budowania.

Działania związane z architekturą naturalną są ważnym elementem realizowania misji Fundacji - chcemy tworzyć świat zrównoważony, otoczyć troską środowisko naturalne i zwrócić uwagę na to, że piękno może mieć wymiar etyczny i ekologiczny.

Więcej o historii i teraźniejszości architektury naturalnej przeczytacie na portalu Zielony Dom, stworzonym przez Fundację:

Przeczytajcie o naszych działaniach w ramach projektów związanych z architekturą naturalną:

Zapraszamy na warsztaty

2023-04-18

Architektura naturalna

W czasie warsztatów uczniowie nie tylko zdobędą wiedzę o materiałach i technikach budowlanych, ekologii i architekturze, ale także będą mieli niepowtarzalną okazję do twórczego działania

Czytaj dalej

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom