Aktualności

Fundacja WyspArt - Owadzia biżuteria

2021-08-09

Owadzia biżuteria


Odbyło się kolejne spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Krakowie. Podczas warsztatów zajęliśmy się tematem biżuterii, która była modna na przełomie XIX i XX wieku, i którą nosiły kobiety współczesne Stanisławowi Wyspiańskiemu.  Wspomnieliśmy „Autoportret z żoną” artysty i zwróciliśmy uwagę na korale, które zdobiły szyję Teodory Wyspiańskiej. Następnie przeszliśmy do broszek w kształcie ważek, popularnego motywu końca XIX wieku. Na fotografiach obejrzeliśmy także inne owadzie ozdoby. Pojawiło się także  pojęcie kamea. Na koniec prezentacji uczestnicy mieli za zadanie zastanowić się, gdzie elegantka przełomu wieków przechowywała swoje drobiazgi. Pojawiło się określenie pudełka, szkatułki. Na fotografiach obejrzeliśmy secesyjne szkatułki zdobione motywami ważek, kwiatów, nimf.
Przedstawione fotografie stały się inspiracją do części warsztatowej. Zadaniem uczestników było samodzielne wykonanie szkatułek na biżuterię. Jako materiał posłużyła nam, często wykorzystywana w czasach Stanisława Wyspiańskiego glina garncarska. Uczestnicy mieli za zadanie ulepić konstrukcję pudełka z pokrywką, a następnie ozdobić ją w stylu nawiązującym do Młodej Polski. Pracowaliśmy techniką plastra i techniką wałeczków. Kolejne centymetry ścianek szkatułki były tworzone za pomocą glinianych wałeczków, a denko oraz wieczko wykonaliśmy z rozpłaszczonej gliny. Musieliśmy pamiętać o tym, by na wieczku szkatułki znalazł się uchwyt, dzięki któremu skrzyneczkę będzie można łatwo otworzyć.  Jako ozdoby pojawiły się ważki, motyle, kwiaty i liście roślin znane z wcześniejszych spotkań. Na koniec zajęć każda praca została podpisana i odłożona do suszenia. Uczestnicy warsztatów mieli już doświadczenie w pracy z gliną, pamiętali więc, że kolejnym etapem obróbki materiału jest suszenie i wypał, a na gotowe szkatułki trzeba będzie cierpliwie poczekać.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy:

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom