Aktualności

Fundacja WyspArt - Zabawki ludowe

2021-07-01

Zabawki ludowe


Odbyło się kolejne spotkanie dla uczestników warsztatów ze Środowiskowego Ośrodka Samopomocy w Krakowie. Podczas spotkania poruszyliśmy temat życia rodzinnego Stanisława Wyspiańskiego, jego dzieci, oraz mody na wytwory rękodzieła ludowego. Wspomnieliśmy o zjawiskach chłopomanii, ludomanii, którą omawialiśmy poprzednim razem. Wyspiański był bardzo rodzinnym człowiekiem, wraz z Teodorą wychowywali czwórkę dzieci i do dzisiaj możemy w zbiorach muzealnych zobaczyć min. ubranka dziecięce, które należały do rodziny Wyspiańskich. Wiemy też, że artysta kupował dziecięce przedmioty w Sukiennicach, gdzie sprzedawano rękodzieło nawiązujące do sztuki ludowej. Zastanowiliśmy się wspólnie, jak mogły wyglądać zabawki popularne w XIX wieku, jaki materiał był popularny do ich wytwarzania, jak mogły być zdobione. Obejrzeliśmy fotografię drewnianych koni, które były jedną z popularnych zabawek na przełomie XIX i XX wieku. Często były kolorowo malowane, czasem w kwiaty, rzemieślnikom niekoniecznie zależało na realistycznym odtworzeniu wyglądu zwierząt, bardziej na wpasowaniu się w obowiązującą wtedy modę  na ludowość.
Przedstawione fotografie stały się inspiracją do części warsztatowej.  Zadaniem uczestników było ozdobienie drewnianych koników. Same koniki były niewielkie, mogły stać się np. zabawką, ale też wisiorkiem, czy ozdobą choinkową. Ich przeznaczenie zostawiliśmy do decyzji uczestników zajęć. Samo malowanie zaczęliśmy od nałożenia cienkiej warstwy kryjącej farby, która stała się tłem do dalszych ozdób. Trzeba było pamiętać o tym, by figurkę pomalować z dwóch stron oraz na grzbiecie. Jako tło dominowały ciemne kolory: granat, czerwień, zieleń, co było bezpośrednim nawiązaniem do rzemiosła ludowego końca XIX wieku. Po podsuszeniu tła uczestnicy rozpoczęli malowanie wzorów. Pojawiły się motywy kwiatowe, wzory geometryczne, kropki, ale kilka figurek zyskało bardziej realistyczny wygląd z domalowanymi kopytami i siodłem. Warsztaty stanowiły bardzo dobre podsumowanie na temat sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, którego wielbicielem był Stanisław Wyspiański.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom