Aktualności

Fundacja WyspArt - O ilustracji

2021-03-15

O ilustracji

Odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie.

Stanisław Wyspiański, mocno związany z nurtem Młodej Polski był zafascynowany lokalnym folklorem. Ten związek możemy prześledzić nie tylko analizując dzieła malarskie czy literackie artysty, ale także spoglądając na tworzone przez niego ilustracje. Odnajdziemy w nich mnóstwo lokalnych roślin, często stylizowanych w charakterystyczny dla artysty sposób. Ilustracje te były publikowane w książkach pisanych najczęściej przez samego Wyspiańskiego. Na uwagę zasługuje także seria projektów do witraży stworzona z myślą o Katedrze Wawelskiej. Artysta podjął w nich temat postaci związanych w historią Polski, jak św. Stanisław, Kazimierz Wielki, czy królewna Wanda. Wstępem do zajęć plastycznych było przeczytanie i zapoznanie się z historią o Wandzie przedstawionej przez Wincentego Kadłubka.
Tym razem skupiliśmy się nie tylko na malowaniu, ale także na przygotowaniu podłoża pod obraz. Naszym tematem była ilustracja do opowieści o odważnej królewnie. Przed samym malowaniem musieliśmy przygotować podobrazie z płyty HDF, którą pokryliśmy gruntem. Uczniowie nanosili grunt wałkiem i dla większości był to pierwszy raz, kiedy mieli okazję malować takim narzędziem. Po zagruntowaniu płyty na biało, uczniowie dostali palety z farbami i pędzle, i przystąpili do malowania. Na podobraziach pojawiły się pejzaże pokazujące zamek Wawelski, Smoczą Jamę, a także sam Smok, sala tronowa, mury zamku oblegane przez wojska nieprzyjaciela czy postać Królewny.
Najbardziej czasochłonne okazało się wypełnianie większych przestrzeni kolorem, ale i z tym poradzili sobie młodzi artyści.Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom