Aktualności

Fundacja WyspArt - O scenografii

2021-04-01

O scenografii

Odbyło się kolejne spotkanie dla podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krakowie. Kontynuowaliśmy temat związany z dramatem „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem skupiliśmy się na scenografii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, czym jest scenografia, na czym polega praca scenografa. Przeczytaliśmy też wspólnie pierwszy fragment dramatu „Wesele”, w którym opisana jest scenografia do tego dramatu. Musieliśmy się chwilę zastanowić nad językiem, którego używał Wyspiański, słownictwo zmieniło się znacznie przez 120 lat, które minęły od wydania „Wesela”. Zastanowiliśmy się wspólnie, jak wyglądały świąteczne i codzienne dni na wsi przełomu wieków.


Kolejnym krokiem było przygotowanie szkicu na podstawie opisu artysty. Zastanowiliśmy się, co powinno się znaleźć w naszej scenografii, w jakim pomieszczeniu się dzieje, jakie kolory zastosował Wyspiański.


Na podstawie szkicu zaczęliśmy przygotowywać scenografię trójwymiarową. Jako „świetlica” opisywana przez Stanisława Wyspiańskiego wystąpił duży karton, w którym wykleiliśmy ściany na biało, przygotowali z papieru okna i drzwi. Na środku pomieszczenia znajdował się duży stół, na nim  obrus, a na obrusie pozostawione przez weselników naczynia, weselny poczęstunek, butelki i świecznik. Podczas wykonywania zadania musieliśmy się podzielić zadaniami: jedna osoba wykonywała okno, jedna drzwi, kolejna elementy na stół itd.
Całości projektu dopełniło oświetlenie. Za wyciętymi w kartonie oknami (przysłoniętymi białą bibułą) przykleiliśmy świąteczne lampki włączane na baterie. Dzięki oświetleniu wydawało się, że cała scenografia owita jest zimową poświatą.


Projekt scenografii został w Domu Samopomocy jako ozdoba, która na pewno będzie przypominała wspólne warsztaty i samą postać Stanisława Wyspiańskiego.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpgPartnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom