Aktualności

Fundacja WyspArt - Drukowane kwiaty

2021-03-08

Drukowane kwiaty

Odbyło się spotkanie dla podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krakowie. Stanisław Wyspiański był niesamowicie wszechstronnym artystą. Malował obrazy, projektował meble, tworzył projekty witraży i polichromii, pisał i projektował książki. To właśnie ostatnią z wymienionych dziedzin sztuki zajęliśmy się podczas tego spotkania. Wyspiańskiemu zależało na tym, by każdy etap powstawania dzieła nadzorować osobiście. Dlatego chętnie wybierał się do drukarni, gdzie mógł obserwować min. moment drukowania gotowego dzieła. Drukarnie na przełomie XIX i XX w. działały jeszcze w bardzo tradycyjnych technikach i odbijały ilustracje z płaskich matryc. Naszym zadaniem było stworzenie takiej matrycy. Oprócz projektów Wyspiańskiego uczestnicy zapoznali się też z klockami drzeworytniczymi, które były używane w druku na tkaninie (kolejna dziedzina, którą zajmował się artysta). Uczestnicy stworzyli klocki, matryce z drewnianych podkładek i pianki.
Każdy uczestnik otrzymał niezbędne materiały, wykonał projekt na piance, następnie wyciął go nożyczkami i przykleił do drewnianego klocka. Tak przygotowany stempel smarował farbą i odbijał na bawełnianym worku - plecaku, który stał się naszym podłożem i płótnem. Podopieczni ośrodka chętnie wybierali kolory, które nawiązywały do malarstwa Wyspiańskiego: czerwienie, błękity, zielenie. Uczestnicy zdecydowali się na motywy kwiatowe, roślinne, ale pojawiła się także szafa, czy wiejski domek, w końcu nasz artysta projektował też wnętrza i meble.
Powstały niesamowicie kolorowe prace, uczestnicy pożyczali stemple między sobą tworząc oryginalne kompozycje nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a także anonimowych lokalnych artystów, których działa możemy dzisiaj oglądać w skansenach i muzeach etnograficznych.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom