Aktualności

Fundacja WyspArt - Ładne kwiatki Wyspiańskiego

2021-01-29

Ładne kwiatki Wyspiańskiego

Odbyło się pierwsze spotkanie w Nowym Roku dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie. Tym razem zajęliśmy się tematem roślin, które można było zobaczyć w ogrodach i na parapetach w czasach Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie obejrzeli fotografie przedstawiające różę, prymulkę, nasturcje oraz lwie paszcze (wyżlin większy). Mogli je porównać z polichromiami Wyspiańskiego. Na koniec części teoretycznej zapoznali się z metodą stempelkową zdobienia ceramiki.

Po wstępie, uczniowie przystąpili do części plastycznej. Młodzi twórcy otrzymali terakotowe doniczki, farby akrylowe, gąbki, nożyczki oraz sadzonki prymulek. Zadaniem uczniów było wyciąć różne kształty stempli i ozdobić farbami doniczkę. Do dyspozycji każdego uczestnika były kolory podstawowe farb uzupełnione o biel, więc mieszanie ich na palecie stanowiło przypomnienie wiadomości na temat kolorów podstawowych i pochodnych, które to pojęcia pojawiły się już wcześniej. Zdobienie trójwymiarowego obiektu było na pewno ciekawym doświadczeniem. Na donicach pojawiły się kwiaty oraz figury geometryczne (w pamięci uczniowie mogli mieć polichromie z Kościoła Franciszkanów, gdzie na zgeometryzowanym tle Stanisław Wyspiański namalował nasturcje).

 

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom