Aktualności

Fundacja WyspArt - Kolorowe meble Wyspiańskiego

2020-10-12

Kolorowe meble Wyspiańskiego

odbyło się piąte spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy Caritas w Krakowie. Tym razem temat był bardzo ambitny i dotyczył mebli projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy zapoznali się projektami artysty, zobaczyli, jak wyglądały realizacje tych projektów, z jakich materiałów korzystano na przełomie XIX i XX wieku w meblarstwie. Wspólnie zastanowiliśmy się też, co mogło być bezpośrednią inspiracją dla artysty, gdy rozrysowywał swoje projekty.
Po wstępie, uczestnicy mogli przyjrzeć się bliżej materiałom, które zostały przygotowane na warsztaty. Były to drewniane stołki, grunt do drewna, farby akrylowe, pędzle i gąbki. Każda osoba miała za zadanie zagruntować drewniany stołek, grunt należało nakładać nie tylko bardzo starannie, ale także zgodnie z usłojeniem drewna, więc przy okazji mogliśmy się też dokładniej przyjrzeć jego strukturze. Po zagruntowaniu trzeba było chwilę poczekać, aż pierwsza warstwa przeschnie. Po kilku minutach można było przejść do malowania wzorów. Inspiracją miała być sztuka ludowa, więc musieliśmy sobie przypomnieć, jakie kolory lubili ludowi twórcy, szczególnie ci, z Krakowa i okolic. W rezultacie powstały kwiatowe kompozycje, gdzie przeważała zieleń, czerwień i niebieski.  Podczas malowania pamiętaliśmy też o fakcie, że kompozycje, które pojawiały się na meblach ludowych, ale także w projektach wnętrz Wyspiańskiego często były zgeometryzowane i rytmiczne, co większość osób starała się odwzorować na swoich stołkach.
W rezultacie powstały prace, które są nie tylko pięknie malowana i, w których już na pierwszy rzut oka widać inspiracje zarówno twórczością ludową, jak i projektami Stanisława Wyspiańskiego, ale także zupełnie praktyczne – w końcu taki stołek może stać się kwietnikiem, podnóżkiem, półeczką na drobiazgi, czy w końcu tym, do czego został zaprojektowany: siedziskiem.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom