Aktualności

Fundacja WyspArt - Kwiaty z gliny

2020-09-28

Kwiaty z gliny

Odbyło się trzecie spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy Caritas w Krakowie. Temat dotyczył roślin, które Stanisław Wyspiański chętnie umieszczał na swoich obrazach i projektach. Uczestnicy mieli za zadanie wymienić te rośliny, które artysta mógł znać z polskich lasów, pól, łąk i ogrodów. Przypomnieliśmy, jakie dane rośliny mają kształty i kolory. Pomocą w trakcie wstępu były fotografie szkiców Wyspiańskiego, które przygotował do Kościoła Franciszkanów w Krakowie.
Po krótkiej pogadance, uczestnicy przystąpili do części plastycznej. Technika okazała się bardzo ciekawa dla uczestników, ponieważ tym razem była to ceramika. Zadaniem grupy było stworzenie płaskorzeźby wpisanej w tondo, płaskorzeźby, która miała przedstawiać kwiaty znane z twórczości Wyspiańskiego. Każdy uczestnik otrzymał plaster gliny, który musiał rozwałkować, następnie wyciąć z niego koło, wygładzić brzegi, przygotować ramę z wałeczków gliny i przystąpić do lepienia, rzeźbienia i przyklejania kwiatów. Trzeba było pamiętać, że Wyspiański najchętniej przedstawiał właśnie kwiaty, ale kwiaty wraz z liśćmi i łodygami, które bardzo często tworzyły skomplikowane kompozycje. Prócz kwestii estetycznych, trzeba było pamiętać o tym, żeby wszystkie elementy były ze sobą dobrze połączone, aby nie odpadły w trakcie suszenia lub wypału. Uczestnicy mieli do dyspozycji prawdziwą glinę garncarską, więc musieli pamiętać, że nie pracują na bardzo wybaczającej plastelinie. Dla niektórych pomocne okazały się narzędzia do gliny, inni woleli pracować jedynie rękami.
Po skończonych warsztatach uczestnicy pozostawili swoje prace do suszenia, następnie wypalenia i szkliwienia. Na gotowe prace trzeba będzie poczekać kilka tygodni, ale efekt na pewno jest wart tego czasu.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom