Aktualności

Fundacja WyspArt - Malujemy autoportrety

2020-09-23

Malujemy autoportrety

 

Odbyło się drugie spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy Caritas w Krakowie. Tym razem zajęliśmy się tematem autoportretu. Uczestnicy poznali pojęcia związane z  portretem: autoportret, popiersie, portret całopostaciowy. Powtórzone zostały też wiadomości na temat kolorów podstawowych i pochodnych. Wstęp poparty był fotografiami autoportretów stworzonych przez Stanisława Wyspiańskiego.

Po wstępie teoretycznym, uczestnicy przystąpili do części plastycznej. Znakomita większość osób miała już do czynienia z farbami akrylowymi podczas innych zajęć i terapii, więc mogliśmy się skupić na kwestiach związanych z proporcjami, kształtami, pracy pędzlem, nie było potrzeby tłumaczenia, jak pracować z farbą. Malowaliśmy na bawełnianych podobraziach, bezpośrednio farbą, bez wcześniejszych szkiców, co mogło być wyzwaniem, ale wszyscy poradzili sobie z tym tematem. Uczestnicy musieli przypomnieć sobie, jaki mają kształt twarzy, kolor oczu, fryzurę, okazało się, że nie wszyscy pamiętają dokładnie, jak wyglądają. Podczas malowania trzeba było zwrócić uwagę, by postać wypełniła całą powierzchnię płótna i nie była zbyt mała. Do dyspozycji każdego uczestnika były kolory podstawowe farb uzupełnione o biel i brąz, więc mieszanie ich na palecie stanowiło znakomite podsumowanie wiadomości na temat kolorów podstawowych i pochodnych. Oprócz samego autoportretu trzeba było skupić się także na tle, niektórzy zdecydowali się na nawiązanie do twórczości Stanisława Wyspiańskiego i upiększyli swoje obrazy kwiatami tak typowymi dla tego artysty. Mimo drobnych wyzwań wszystkim artystom udało się ukończyć prace, które po wyschnięciu będą stanowiły niewątpliwą ozdobę ścian.

 

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom