Aktualności

Fundacja WyspArt - Spojrzenie spod rzęs czyli autoportret

2020-09-25

Spojrzenie spod rzęs czyli autoportret

W  dniu 25.09.2020 odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34
w Krakowie. Tym razem zajęliśmy się tematem autoportretu.

Uczniowie poznali pojęcia związane z  portretem: proporcje, autoportret, popiersie, portret całopostaciowy, portret fotograficzny, rzeźbiarski. Wstęp poparty był slajdami ukazującymi autoportrety stworzone przez Stanisława Wyspiańskiego.
Po wstępie teoretycznym, uczniowie przystąpili do części plastycznej. Przygotowane dla młodych twórców farby akrylowe były dla większości nowością. Także malowanie na podobraziach stanowiło dla niektórych wyzwanie. Tematem prac był autoportret. Uczniowie musieli przypomnieć sobie, jaki mają kształt twarzy, kolor oczu, fryzurę, okazało się, że nie wszyscy pamiętają dokładnie, jak wyglądają.

Szkic uczestnicy wykonywali bezpośrednio na podobraziach pędzlem i farbami, trzeba było zwrócić uwagę, by postać wypełniła całą powierzchnię płótna i nie była zbyt mała. Do dyspozycji każdego uczestnika były kolory podstawowe farb uzupełnione o biel i brąz, więc mieszanie ich na palecie stanowiło znakomite podsumowanie wiadomości na temat kolorów podstawowych i pochodnych. Mimo wyzwań wszystkim artystom udało się ukończyć prace, które zostały w sali szkolnej, żeby wyschły i mogły zostać bezpiecznie odebrane w kolejnych dniach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom