Aktualności

Fundacja WyspArt - Wyspiański w Szkole Podstawowej nr 34

2020-09-11

Wyspiański w Szkole Podstawowej nr 34

Odbyło się pierwsze spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie, które było wstępem do cyklu warsztatów na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, w szczególności okresu życia artysty, gdy mieszkał on i tworzył w Szafirowej Pracowni. Dzieci miały okazję zapoznać się z sylwetką artysty, krótkim wyborem jego malarskich dzieł, a akcent został postawiony na pejzaże artysty. Uczniowie poznali pojęcia związane z krajobrazem, pejzażem, perspektywą powietrzną, dowiedzieli się, jakie materiały preferował Stanisław Wyspiański.
Po wstępie teoretycznym, popartym prezentacją, uczniowie przystąpili do części plastycznej. Mogli skorzystać z techniki suchej pasteli, która została wybrana z uwagi na fakt, że omawiany artysta najchętniej się tym medium posługiwał. Jako podłoże został wybrany zielony karton o wymiarach 50 na 70 cm. Tematem prac był pejzaż. Beneficjenci mieli do wyboru pejzaż jako wspomnienie, widok z okna szkoły, domu, lub połączenie kilku znanych krajobrazów w jeden. Znakomita większość uczestników warsztatów zdecydowała się na malowanie z natury oraz na odtworzenie widoków z domowego okna. Uczniowie chętnie zaangażowali się w zadanie, dla większości z nich praca z suchą pastelą była czymś nowym, wyzwaniem mógł być też stosunkowo duży format pracy, ale wszyscy uczestnicy warsztatów stworzyli obraz.
Na zakończenie spotkania prace zostały zabezpieczone fiksatywą i zostawione w sali lekcyjnej, żeby młodzi artyści mogli je odebrać po zakończeniu lekcji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom