Aktualności

Fundacja WyspArt - Rysunek odręczny w Białym Kościele

2019-10-09

Rysunek odręczny w Białym Kościele

Przyszedł czas na rysunek odręczny. Byliśmy umówieni  już wcześniej z p. Edwardem Sendorem na wywiad i odwiedziny.  Jego drewniany dom stoi przy ul. Królowej Jadwigi niedaleko kościoła w  Białym Kościele. Dom ma dwuspadowy dach z eternitu. Na elewacji frontowej znajdują się drzwi wejściowe i dwa okna tzw. Weneckie. Podział wewnętrzny domu jest bardzo prosty, w środku jest sień, z której wchodzi się na lewo i prawo do dwóch pokoi. Cały podział – rzut domu jest symetryczny.
Pan Edward na nas czekał i zaprowadził do pokoju, który pełni funkcję kuchni, jadalni, sypialni i jego pracowni warsztatu. Pan Edward jest entuzjastą techniki i kolekcjonerem wspaniałych okazów radioodbiorników.
Po długim wywiadzie czas na obejrzenie domu i zdjęcia. W pierwszym pokoju zachował się murowany piec kuchenny, w którym paliło się węglem lub drewnem, miał szabaśnik, gdzie pieczono ciasta i był też piecem chlebowym, gdzie po usunięciu żaru pieczono chleb. Ze sprzętów w pokoju stały szafa, kredens, stół z krzesłami i łóżko. Wszędzie widać było radia, głośniki, kable i akcesoria z kolekcji właściciela.
Drugi pokój miał charakter salonu z dużym stołem i fotelami. Była też duża szafa i kuchenka stalowa emaliowana tzw. Amerykanka oraz mały kredens.
Zabraliśmy się do rysowania dosyć późno. Powstałe rysunki bardzo się p. Edwardowi podobały i jeden zamówił dla siebie.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.nck-etnopolska-2019-mono.jpgPartnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom