Wyspart - aktualności aktualności
warsztaty
Wyspart - polski Wyspart - wybór jezyka/language choice Wyspart - english Wyspart


zajecia-dla-dzieci

OFERTA  DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:
„SZAFIROWA PRACOWNIA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Proponujemy obejrzenie „szafirowej pracowni” Stanisława Wyspiańskiego, miejsca pracy i życia artysty oraz warsztatowe działania plastyczne związane z jego twórczością.

1.    WIZYTA W SZAFIROWEJ PRACOWNI- koszt wstępu 10 zł od osoby (opiekunowie nie płacą). Grupa maksymalnie 20-25 osób. Minimalna opłata za wejście : 200 zł dla grupy mniejszej niż 20 osób. Opłatę pobiera właściciel kamienicy, w której znajduje się „szafirowa pracownia”.
ul. Krowoderska 79, Kraków
Czas do 30 minut - opowieść o miejscu.

Dom Stanisława Wyspiańskiego

W 1901 r. Wyspiańscy wynajęli całe skrzydło ostatniego, drugiego piętra
(piętro trzecie zostało dobudowane już po wyprowadzeniu się stąd rodziny artysty). Mieszkanie było obszerne - siedem pokoi z oknami wychodzącymi na “wały” i ulicę zwaną wówczas Kilińskiego (dziś aleja Słowackiego). Amfiladowy ciąg izb zamykał największy, narożny pokój z balkonem i trzema oknami.
Tu Wyspiański urządził swą słynną “błękitną pracownie”, jako że wszystkie ściany, łącznie z sufitem pokrył błękitną farbą. Zresztą pozostałe pokoje utrzymane były również w intensywnych barwach. Sąsiadujący z pracownią pokój dziecięcy miał ściany żółte; przyozdobił je jeszcze artysta własnymi malunkami, m.in. kozy, która również zamieszkała w domu przy Krowoderskiej, przywieziona przez Teofilę z Konar w trosce o świeże mleko dla dzieci i męża...

Przy Krowoderskiej powstały najznakomitsze dramaty Wyspiańskiego: Wesele, Wyzwolenie, Bolesław Śmiały, Akropolis, Noc listopadowa. W mieszkaniu tym przeżywał poeta swe wielkie sukcesy teatralne (prapremiera Wesela, 16 marca 1901 r.), ale też i wielkie teatralne zawody (spór z dyrektorem Józefem Kotarbińskim, w wyniku którego artysta zerwał kontakty z krakowską sceną, a przede wszystkim nie udane starania o dyrekcję teatru).

Tutaj powstało wiele wspaniałych dzieł malarskich artysty: portrety jego dzieci, słynne Macierzyństwa oraz znakomity cykl kilkunastu pejzaży Widoków na Kopiec, które, złożony już chorobą, malował z okien swej pracowni. To one właśnie, owe o różnych porach dnia i roku uwiecznione Kopce przyniosły artyście kolejne wyróżnienie Akademii Umiejętności nagrodę im. Barczewskiego.

www.s.w.pl
Tekst:
Krystyna Zbijewska
"Krakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego",
Wydawnictwo PTTK "Kraj",
Warszawa-Kraków 1986


2.    WARSZTATY PLASTYCZNE

Klasy 1-3

Stanisław Wyspiański miał troje dzieci Helenkę, Miecia i Stasia, które z uwielbieniem portretował – o ile zgadzały się przez chwilę posiedzieć bez ruchu lub spały.
Podczas warsztatów „Pobawmy się ze Stasiem i Helenką” w oparciu o prace i techniki Stanisława Wyspiańskiego będziemy pracować pastelami i farbami na dużym formacie. Spróbujemy wykreować coś co mogło by pomóc artyście namalować udany portret i zatrzymać na chwilę dzieci.

Klasy 4-6

Zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1904 roku strój Lajkonika można było oglądać na ulicach Krakowa do 1963 roku. Obecnie używany kostium Lajkonika jest wierną kopią tego, który zaprojektował Wyspiański.
Podczas warsztatów „Nowe szaty Lajkonika” w oparciu o prace projektowe Stanisława Wyspiańskiego spróbujemy stworzyć własne kostiumy dla Lajkonika, w których być może mógłby się przechadzać po krakowskim rynku.

Klasy 7-8

Z okna „szafirowej pracowni” Stanisław Wyspiański miał widok na kopiec Kościuszki, drogę i nasyp kolejowy.
Do tego stopnia zaintrygowała go zmienność tego widoku w zależności od pogody pory dnia i roku, że namalował go ponad 40 razy – za każdym razem inaczej.
Podczas trwania warsztatów spróbujemy inspirując się pracą Wyspiańskiego stworzyć „komiks Wyspiański”. Będzie to kreatywna zabawa z wykorzystaniem prac i technik Stanisława Wyspiańskiego.

WARSZTATY PLASTYCZNE- czas trwania ok 60 minut.
Minimalna grupa 10 osób.
Organizacja i prowadzenie warsztatów Fundacja WyspArt,
al. J. Słowackiego 46/33, lewa oficyna, I piętro.
Więcej szczegółów i rezerwacje terminów pod telefonem : 729 338 854