Fundacja Wyspart została zaproszona na międzynarodowe targi sztuki współczesnej, Arte Genova. Mostra Mercato d'arte Moderna e Contemporanea, które odbywają się w Genui, we Włoszech, od 16 do 18 lutego 2024 roku.
Promocja polskiej sztuki odbywa się w ramach realizacji projektu „Wsparcie działań misyjnych i rozwoju instytucjonalnego Fundacji WyspArt" finansowanego z PROO.
Polska szkoła szkła artystycznego ma długą tradycję, a ośrodki Dolnego Śląska, z Wrocławiem na czele, śmiało mogą wyznaczać trendy. W Genui zaprezentujemy prace trzech artystek, absolwentek wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta: Katarzyny Karbownik-Urbańskiej, Lidii Stanek-Wichlińskiej i Magdaleny Zarychty.
Zapraszamy do Genoa Exhibition Center – BLUE Pavilion (wejście od placu JF Kennedy'ego 1), na stoisko nr 17 w pawilonie B, w strefie Contemporary Art Talent Show. Targi są otwarte od 16 do 18 lutego, w godzinach od 10.00 do 20.00. Bilet można kupić online lub na miejscu.
Katarzyna Karbownik-Urbańska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Animatorka kultury, pedagożka, organizatorka warsztatów artystycznych. Od roku 1999 prowadzi własną pracownię artystyczną w Niedźwiedzicy u podnóża Gór Sowich. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Do jednych z najbardziej znanych jej realizacji artystycznych należą kobiece stroje wykonane w szkle, które nie tylko urzekają pomysłowością kompozycji i dekoracyjnością, ale przede wszystkim stanowią refleksję autorki nad złożonością kobiecej natury. Artystka tworzy w różnych technikach szklarskich, sięgając zarówno po szkło transparentne, jak i barwne.
(2) Facebook
Lidia Stanek-Wichlińska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Rzeźby. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na sztuce użytkowej, a jej dzieła wchodzą w skład prywatnych kolekcji m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanadzie, USA i Japonii. Od roku 2004 współtworzy autorskie studio stanek.wichlinski.design. Sztuka o utylitarnym charakterze ma według niej jednak poważniejszą rolę do spełnienia: „Wierzę, że obcowanie ze sztuką i pięknem, które tak subiektywnie definiujemy, ma wpływ na głębsze doświadczanie rzeczywistości i poczucia własnej wartości. Dlatego tworzę, by ludzie czuli się wyjątkowi i wyjątkowo. Najmocniej inspiruje mnie piękno i fenomen natury, która jest dla mnie intymną przestrzenią bliskości stwórcy i stworzenia. Drugim równie ważnym źródłem inspiracji jest dla mnie niezmienny, a jednocześnie nieustający w swoje ciągłej przemianie rytm – swoisty puls relacji człowieka z drugim człowiekiem. To miejsce styku – spotkania w życiodajnej wymianie doświadczeń powoduje, iż często moje prace przyjmują formę użytkową, by mogły służyć człowiekowi”.
https://www.stanek-wichlinski.pl
Magdalena Zarychta – ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Ceramiki i Szkła, studiowała także w Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Od 2007 jest założycielką i prezeską Fundacji WyspArt, w ramach której prowadzi działania z zakresu sztuki i edukacji artystycznej. Zajmuje się szkłem artystycznym i użytkowym, przeszkleniami, witrażem tradycyjnym, projektowaniem wnętrz, projektowaniem graficznym i ceramiką. W swojej twórczości szczególnie chętnie łączy materiały pozornie nieprzystające, jak szkło i metal. Jak sama mówi o swojej pracy: „Szkło jest dla mnie materiałem rzeźbiarskim takim samym jak drewno czy kamień. Pomysł na moje szklane >>naczynia na powietrze<< narodził się z doświadczeń i eksperymentów łączenia na gorąco szkła i metalu. Wykorzystywana technika wzięła się z pasji eksperymentowania, łączenia ze sobą rzeczy niemożliwych, fizycznie odmiennych”.
Magdalena Zarychta (@magdalenazarychta.artist) • Zdjęcia i filmy na Instagramie
https://magdalenazarychta.art/pl