



















OGRODY TYMCZASOWE - REWITALIZACJA ZANIEDBANYCH PRZESTRZENI MIEJSKICH
marzec - wrzesień 2011
realizacja projektu dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podwórka, niegdyś ośrodek życia społecznego i miejsce wypoczynku, dziś stały się betonową pustynią, ogołoconą z wszelkich działań wspólnotowych, które służyłyby zacieśnianiu relacji sąsiedzkich. Przestały być przestrzenią wspólną, a stały się niczyje. Podobnie, jak dawne przestrzenie przyfabryczne, dziś wykorzystywane jako miejsca wydarzeń kulturalnych, potrzebują „oswojenia”, zadomowienia się w świadomości ich użytkowników.
Próbę takiego „oswojenia” podjęli artyści i architekci krajobrazu, którzy wspólnie z mieszkańcami krakowskiego Podgórza analizowali, projektowali i przeobrażali wybrane przestrzenie w ogrody tymczasowe. Spacer po ogrodach, na który zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych organizacji i wszyscy zainteresowani, stał się zachętą do podejmowania kolejnych inicjatyw
i wprowadzania zmian w zaniedbanych przestrzeniach miejskich.
Uzupełnieniem działań artystów i mieszkańców, była wystawa i seminarium poświęcone ogrodom tymczasowym, Sztuce Ziemi, festiwalom ogrodów i innym współczesnym formom sztuki ogrodowej.
Ogrody Tymczasowe były kontynuacją innych przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji. W 2006 r. został zrealizowany projekt Podgórskie Ogrody Podwórkowe, we współpracy ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL. W 2008 roku Fundacja WyspArt zrealizowała projekt "Nowa huta – Rewitalizacja społeczna poprzez sztukę" finansowany przez MKiDN. Z kolei publikacja, podsumowująca projekt, była kontynuacją projektu szt. ogrodu realizowanego przez pracownię k. od 2009 r., objętego patronatem Europejskiego Roku Innowacji i Kreatywności 2009. Więcej szczegółów na stronie projektu http://ogrodytymczasowe.wordpress.com/
Projekt został wybrany przez Narodowe Centrum Kultury jako jeden z 35 najlepszych projektów realizowanych w 2011 roku i opisany w publikacji „Edukacja + animacja” . Książka jest dostępna w wersji elektronicznej (PDF) na stronie http://www.platformakultury.pl/art,pl,publikacje,104560.html .
Partnerzy projektu:
pracownia k.
Wydawnictwo i Galeria Atropos
Galeria Ogrodowa
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Dom Kultury Podgórze
Rada Dzielnicy XIII
Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Matejki w Krakowie
Kathedra Galeria Sztuki Współczesnej
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły:
Dziennik Polski
KRN.pl i Krakowski Rynek Nieruchomości
portal PODGORZE.PL
portal przyjaciół ogrodów ArchitekturaKrajobrazu.info
portal ePłaszów
Kurs na Kurs
purpose
portal w-a.pl
Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego