2015-07-03
W ramach projektu ZIELONY DOM CZYLI SPOTKANIA NATURY ZE SZTUKĄ odbyły się przed wakacjami wykłady i warsztaty praktyczne w Prądniku Korzkiewskim.
Spotkaliśmy się z uczniami ze Szkół Podstawowych z Modlnicy, Białego Kościoła i Bębła.
Dzieci i młodzież wzięły udział w wykładzie oraz warsztatach praktycznych. Wykłady dotyczyły sztuki budowania/projektowania z użyciem naturalnych surowców. Domy ze słomy, tynkowane gliną, które pojawiają się w Polsce to powrót do korzeni i ekologicznego myślenia o współczesnej architekturze. W rezultacie uczestnicy projektu poznali piękną architekturę, pełną urzekającej prostoty, wykorzystującą naturalne surowce. Zdobyli informację o tym jak wyglądały domy budowane na wsi kiedyś i czym różnią się od tych powstających dzisiaj, co to jest ekologiczna ARCHITEKTURA, jakie daje korzyści środowisku i ludziom mieszkającym w zdrowych domach.
Beneficjenci zapoznali się z przykładami naturalnej architektury na całym świecie. W czasie zajęć praktycznych uczniowie zgłębiali tajniki tynkowania z użyciem gliny i słomy.
Zajęcia praktyczne odbywają się w Prądniku Korzkiewskim, tynkowany jest domek wybudowany w poprzednich latach z drewna, słomy i gliny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy i patroni medialni projektu:
Gmina Wielka Wieś
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących
Stowarzyszenie Miłośników Doliny Prądnika
Stowarzyszenie "Ceramika bez granic"
Platforma Kultury portal Narodowego Centrum Kultury
Dziennik Polski
Radio RMF Classic