2014-07-13
Zakończyliśmy bardzo ważny etap w projekcie pt. Zielony Dom czyli o architekturze inaczej.
Przez cały rok szkolny dowiadywaliśmy się o zielonej architekturze, naturalnych surowcach, zasadach projektowania i budowania. Na warsztatach projektowaliśmy własne domki, wytyczaliśmy ulice i zieleńce. W maju i czerwcu stworzyliśmy model domu, który zrealizujemy w terenie, w czasie letnich miesięcy. Pierwsza cześć projektu została podsumowana w czasie pikniku „Aktywnie po zdrowie”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi.
Beneficjenci zadania będą uczestniczyć w budowie właściwego domu z gliny i słomy w trzech etapach jego powstawania: fundamenty i budowa konstrukcji, wypełnianie ścian słomą i wykonanie tynków glinianych.
Zapraszamy w sierpniu na budowę domu ze słomy i gliny do Prądnika Korzkiewskiego.
Zielony Dom czyli o architekturze inaczej to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców terenów wiejskich oraz osób zainteresowanych bio ARCHITEKTURĄ.
Dzieci i młodzież na warsztatach twórczych projektują dom wspólnie z architektem, który zostanie następnie zrealizowany latem przez uczestników zajęć.
Beneficjenci dowiedzieli się co wspólnego ma tradycyjna, wiejska architektura z tzw. zieloną architekturą. Dzieci będą miały możliwość opowiedzieć o swoich doświadczeniach projektanta rówieśnikom mieszkającym w Krakowie podczas pokazu wspólnie zaprojektowanego obiektu ze słomy i gliny we wrześniu.
W czasie wykładu w Krakowie, pt. „ Europejskie realizacje zielonej architektury”, osoby zainteresowane poruszanym tematem mogły poznać przykłady europejskich realizacji zielonej architektury. A wszystko po to żeby zrozumieć swoje korzenie, poznać tajniki naturalnej architektury i zdobyć nowe umiejętności.
Projekt dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym
Województwa Małopolskiego.
Partnerzy i patroni medialni projektu:
Gmina Wielka Wieś
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Stowarzyszenie Miłośników Doliny Prądnika
Platforma Kultury portal Narodowego Centrum Kultury
Radio RMF Classic
Gazeta Krakowska
Portal ArchitekturaKrajobrazu