Aktualności

Fundacja WyspArt - Zakończenie projektu KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury

2014-04-12

Zakończenie projektu KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury

Od marca 2013 roku do marca br. Fundacja WyspArt realizowała projekt KIK– czyli Krakowski Inkubator Kultury, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt był skierowany do osób po 60-tym roku życia z Krakowa i okolic, które wraz ze swoimi pomocnikami-asystentami (osobami do 30-tego roku życia) miały do zrealizowania ciekawą koncepcję artystyczno- społeczną oraz potrzebę działania na rzecz własnej społeczności lokalnej.
KIK stworzył przestrzeń, w której początkujący animatorzy kultury mogli rozwijać i realizować swoje pierwsze projekty. Najlepsze, wybrane pomysły dostały  wsparcie merytoryczne i finansowe oraz pomoc indywidualnego animatora.


Projekt Wisławy i Danuty „Wokół Rydla”, dotyczył uporządkowania i wprowadzenia niewielkich zmian na terenie skweru przy ulicy Jadwigi z Łobzowa w okolicy Młynówki Królewskiej. Autorki pomysłu, wprowadziły element małej architektury- tablicę informacyjną, która zawiera zdjęcia oraz dane o patronach pobliskich ulic. Zostały usunięte nielegalnie postawione pojemniki na odzież, zasadzono kwiaty.
www.facebook.com/wokolrydla


Kolejną inicjatywą była propozycja Barbary i Emilii „Pod urokiem poezji”. Pomysłodawczyni skupiła wokół siebie grupę osób będących na emeryturze, które razem z nią przygotowały wydanie tomiku. Następnie wraz ze swoją pomocnicą zorganizowały w „Klubie 303” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, prezentację tomiku wierszy, który otrzymał tytuł „Egocentrycznie”. Wieczorek był zarazem inauguracją Klubu Szufladowych Pisarzy adresowanym do mieszkańców osiedla. Spotkania w drugie poniedziałki miesiąca zgromadziły grupę kilku osób, które wymieniały się swoimi osiągnięciami, dyskutowały o formie wierszy, przeredagowywały i publikowały wspólnie na portalu poetyckim truml.com.
www.facebook.com/debiutPoetycki


„Zielniki” czyli warsztaty zielnikowe, to spotkania pozwalające na lepsze poznanie przyrody, naukę kompozycji oraz poprawę umiejętności zestawiania kolorów. W ramach tego projektu Małgorzata i Karolina zrealizowały m.in. warsztaty w szkole podstawowej w Wieliczce i w Domu Opieki Społecznej. W marcu br. obyła się wystawa prezentująca wszystkie prace powstałe w trakcie warsztatów w Domu Opieki Społecznej  im. A.L. Helclów w Krakowie.
www.facebook.com/pages/Zielniki-Krakowski-Inkubator-Kultury/531878800238748?fref=ts

Ostatnim pomysłem, był ogród „Zielono mi” na osiedlu Dywizjonu 303. To projekt mający na celu przekształcenie zaniedbanego terenu między Spółdzielnią Mieszkaniową „Czyżyny”, Zespołem Szkół nr 14, Szkołą Podstawową nr 52, a Kościołem św. Brata Alberta i pasem startowym, w ogród, który ma być naturalnym przedłużeniem Parku Skalskiego. Anna i Ewa promowały budowę społecznego ogrodu poprzez wydarzenia ogrodowe – spotkanie z ornitologiem, konkurs na najpiękniejszy karmnik oraz montaż budek lęgowych w ogrodzie. W tym roku zaplanowały akcję promocyjną, dzięki której zaprosiły mieszkańców do prac w ogrodzie oraz sesję fotograficzną budzącej się przyrody.
www.facebook.com/OgrodZielonoMi


Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu i cieszymy się, że Wasze pomysły przekształciły się w  samodzielne inicjatywy, które trwają nadal po zakończeniu zadania.


www.facebook.com/FundacjaWyspArt
www.krakowskiinkubatorkultury.wordpress.com/


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

   mkidn-01-cmyk2.jpg
 

Partnerzy i patroni medialni projektu:
            

Kraków dla Seniora
Platforma Kultury portal Narodowego Centrum Kultury
Radio RMF Classic
Gazeta Krakowska
Głos Seniora
Obywatelski Kraków
Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom