Aktualności

Fundacja WyspArt - Drugi etap zielonego domu

2014-01-20

Drugi etap zielonego domu

Zielony Dom  czyli o architekturze inaczej  to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców terenów wiejskich oraz osób zainteresowanych bio ARCHITEKTURĄ.

Dzieci i młodzież na warsztatach twórczych będzie projektować dom wspólnie z architektem, który zostanie następnie zrealizowany latem przez uczestników zajęć.

Beneficjenci dowiedzą się co wspólnego ma tradycyjna, wiejska architektura z tzw. zieloną architekturą. Dzieci będą miały możliwość opowiedzieć o swoich doświadczeniach projektanta rówieśnikom mieszkającym w Krakowie podczas pokazu wspólnie zaprojektowanego obiektu ze słomy i gliny.
W czasie wykładu w Krakowie, pt. „ Europejskie realizacje zielonej architektury”, osoby zainteresowane poruszanym tematem będą mogły poznać przykłady europejskich realizacji zielonej architektury. A wszystko po to żeby zrozumieć swoje korzenie, poznać tajniki naturalnej architektury i zdobyć nowe umiejętności.


Zajęcia w tym roku będą przede wszystkim praktyczne.
Do tej pory dzieci zapoznały się z prostymi zasadami projektowania domów, rysowaniem rzutu domku parterowego, rysowaniem widoku elewacji, wymaganego w tej okolicy spadku dachu i doboru materiałów budowlanych. W planie zagospodarowania przestrzennego są narzucone warunki zabudowy, materiały z jakich powinny być budowane domy, ich kolorystyka, maksymalna wysokość, wzajemne odległości.

Zajęcia praktyczne zaczęły się od budowy małego domku z kolorowych tekturek w skali 1:100. Poprzedził je wykład na temat „Co to jest skala i jak jej używać”. Użyte zostały podstawowe elementy konstrukcyjne domku : słupy, wieniec, krokwie i połać dachowa.  Mały domek znajduje się na działce, gdzie dzieci określiły odległości ścian od granicy działki wg przepisów budowlanych i zaprojektowały ogródki (zieleń niska, wysoka, ścieżki, śmietniki). Działki będą zestawione we fragment zabudowy mieszkaniowej wraz z uliczkami dojazdowymi, chodnikami, lampami i całą resztą małej architektury. Każde dziecko zrobiło swój własny domek.


W dalszym ciągu zajęć beneficjenci będą oglądać filmy z procesu budowy domów z gliny i słomy. Będą one wstępem do budowy w klasie, w 2 grupach, modelu domku z gliny na stelażu drewnianym.
Glina będzie odpowiednio przygotowana, aby z niej wykroić cegiełki, wysuszyć i ułożyć ściany w drewnianej, wcześniej przygotowanej konstrukcji. Dach będzie wykonany z grubej tektury, imitującej wióry osikowe.


Planujemy również wycieczkę do grodu  średniowiecznego, gdzie oprócz dawnej architektury drewnianej dzieci zapoznają się z rzemiosłem z tamtych czasów.
Dzieci będą uczestniczyć w budowie właściwego domu z gliny i słomy w trzech etapach jego powstawania: fundamenty i budowa konstrukcji, wypełnianie ścian słomą i wykonanie tynków glinianych.


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


mkidn-01-cmyk2.jpg 

 Partnerzy i patroni medialni projektu:
           
Gmina Wielka Wieś
Szkoła Podstawowa im. ks.S.Konarskiego w Wielkiej Wsi
Stowarzyszenie Miłośników Doliny Prądnika
Spółdzielnia Socjalna Ekocentrycy
Fundacja Królewski Szlak


Platforma Kultury
Narodowe Centrum Kultury
Radio RMF Classic
Gazeta Krakowska
Kursnakurs.pl
Portal ArchitekturaKrajobrazu

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom