Aktualności

Fundacja WyspArt - KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury działa

2013-12-12

KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury działa

31 grudnia zakończy się pierwsza część trwającego od września tego roku, projektu Fundacji WyspArt, - KIK-u – czyli Krakowskiego Inkubatora Kultury, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Projekt skierowany był do osób po 60-tym roku życia z Krakowa i okolic, którzy wraz ze swoimi pomocnikami-asystentami (osobami do 30-tego roku życia) mieli ciekawą koncepcję do zrealizowania we własnej społeczności lokalnej.

 We wrześniu zainteresowani uczestniczyli w spotkaniach przygotowujących ich do zadania, dowiedzieli się między innymi jak planować swoje działania, jak tworzyć harmonogram, plan promocji, oraz gdzie i jak szukać pieniędzy na realizację swoich pomysłów, a także w jaki sposób rozliczyć się z dokonanych wydatków. Realizatorzy pomysłów dysponowali własnymi mini budżetami, które przeznaczyli na wykonanie swoich projektów.

Do pierwszej edycji KIK-u zakwalifikowały się cztery pary, realizujące takie pomysły jak:


„Wokół Rydla”,  który dotyczy uporządkowania i wprowadzenia niewielkich zmian na terenie skweru przy ulicy Jadwigi z Łobzowa w okolicy Młynówki Królewskiej. Ponad to autorzy pomysłu, chcieli wprowadzić  elementy małej architektury, które miałyby zawierać   informacje o patronach pobliskich ulic.
www.facebook.com/wokolrydla

Kolejną inicjatywą jest propozycja „Pod urokiem poezji” – to projekt, propagujący poezję. Pomysłodawczyni, wraz ze swoją pomocnicą zorganizowały w „Klubie 303” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, prezentację tomiku wierszy pt. „Egocentrycznie”. Podczas wieczorku poetyckiego, odczytano wiersze z debiutanckiego tomiku oraz zostały rozdane książki dla gości.
 Autorka „Egocentrycznie” przyczyniła się również do powstania Klubu Szufladowych Pisarzy, którego celem jest zrzeszanie poetów, piszących jedynie dla siebie i nie publikujących swojej twórczości. Pierwsze spotkanie klubu odbyło się 10 grudnia br.
www.facebook.com/debiutPoetycki

„Zielniki” czyli warsztaty zielnikowe, pozwalające na lepsze poznanie przyrody, naukę kompozycji oraz poprawę umiejętność zestawiania kolorów. W ramach tego projektu zrealizowane zostały m.in. warsztaty w Domu Opieki Społecznej im. A.L. Helclów.
www.facebook.com/pages/Zielniki-Krakowski-Inkubator-Kultury/531878800238748?fref=ts

Ostatnim pomysłem, który zakwalifikował się do projektu jest ogród „Zielono mi” na osiedlu Dywizjonu 303 – to projekt mający na celu przekształcenie zaniedbanego terenu między Spółdzielnią Mieszkaniową „Czyżyny”, Zespołem Szkół nr 14, Szkołą Podstawową nr 52, a Kościołem św. Brata Alberta i pasem startowym, w ogród, który ma być naturalnym przedłużeniem Parku Skalskiego.
www.facebook.com/OgrodZielonoMi


Projekt KIK udowadnia nam, że nie tylko ludzie młodzi mają zapał i chęć do działania, również starsi obywatele naszego miasta wykazują się inicjatywą i ciekawymi pomysłami. Stworzyliśmy dla nich płaszczyznę, na której mogą się realizować i rozwijać, miejsce, w którym mogą urzeczywistniać marzenia często chowane do szuflady.


www.facebook.com/FundacjaWyspArt

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 mkidn-01-cmyk2.jpg
 

Partnerzy i patroni medialni projektu:
            

Stowarzyszenie Senior na Czasie
Kraków dla Seniora
Platforma Kultury
Narodowe Centrum Kultury
Radio RMF Classic
Gazeta Krakowska
Kursnakurs.pl
Głos Seniora

glos-seniora-logo-ok-1.png

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom