Aktualności

Fundacja WyspArt - KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury na półmetku

2023-04-24

KIK czyli Krakowski Inkubator Kultury na półmetku

Cykl szkoleń zamknęliśmy wraz z końcem roku. Beneficjenci i beneficjentki KIK-u realizują teraz swoje projekty, na które mają czas do końca wakacji.

Zaletą pracy w ramach Inkubatora jest możliwość wprowadzania zmian w złożonych wnioskach. Oczywiście korekty wprowadza się także we wnioskach o dofinansowanie adresowanych do różnych granatowców, ale poprawki są ściśle określone w regulaminie. W KIK-u stawiamy na kreatywność, zmianę i proces uczenia się. Dlatego od stycznia niektóre wnioski przeszły znaczną przebudowę. Na szczęście cały czas trwają konsultacje, rozmawiamy nie tylko o zaplanowanych zadaniach, ale też o ich rozwoju po zakończeniu Krakowskiego Inkubatora Kultury. Niektórzy z beneficjentów składają wnioski o dalsze dofinansowane swoich pomysłów we współpracy z organizacjami pozarządowymi lub instytucjami kultury. Nad tymi wnioskami także pracujemy podczas konsultacji.

Jedne pomysły są dopracowywane, inne są z dużym sukcesem realizowane. Odbyły się warsztaty leśnego wytchnienia dla dorosłych i dzieci - w ramach projektu „Lepiej w lesie”. Trwa cykl międzypokoleniowych spotkań śpiewaczych, zwanych „Herbatkami u Tadka” - to od imienia lidera tego projektu.

Grupa nastoletnich uchodźców z Ukrainy, którzy utworzyli nieformalną grupę pod nazwą „Future Is In Our Hands”, wyreżyserowała i wystawiła dwa spektakle złożone z tekstów, muzyki i tańca, będące komentarzem do wojny i traumy, jaką ona zostawia.

Także pochodzące z Ukrainy animatorki kultury zorganizowały warsztatowe spotkania z filozofią w ramach swojego długofalowego programu pod nazwą „Open Academy of Culture”. 

Powstała - i wkrótce zostanie pokazana - kolekcja mody, inspirowanej zawartością szafy. Nawiązuje do zabieranych latami tkanin i strojów gromadzonych w szafach i pawlaczach. Nazwa projektu wskazuje, w jakiej dzielnicy Krakowa znajduje się ta magiczna szafa: „New Look Slow Fashion 2023. Na bazie szafy nowohuckiej”.

W przygotowaniu są: warsztaty leśne dla dzieci, film o inspirujących ludziach i ideach w języku polskim i ukraińskim, koncert integrujący mieszkańców Krakowa oraz „Żywa Biblioteka”.

Realizacja pomysłów osób wspieranych przez Krakowski Inkubator Kultury nie byłaby możliwa bez partnerów, którzy użyczają nie tylko miejsca do realizacji przedsięwzięć, ale także pomagają merytorycznie i logistycznie. Są to: polsko-ukraińska Fundacja Jedność, Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta oraz Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii.

Te dwie ostatnie miejskie instytucje kultury towarzyszą KIK-owi już kolejny rok.

Krakowski Inkubator Kultury sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom