Aktualności

Fundacja WyspArt - Zakończenie realizacji projektu

2021-11-22

Zakończenie realizacji projektu


Zakończyliśmy realizację dwuletniego projektu pt. "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Trzy grupy odbiorców, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi,  Szkoły Podstawowej nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie oraz dorosłe osoby z niepełnosprawnością ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej brały udział w cyklu warsztatów kreatywnych.

Każde spotkanie związane było z inną dziedziną twórczości, którą zajmował się Stanisław Wyspiański, pracując w Szafirowej Pracowni przy ulicy Krowoderskiej w Krakowie.
Uczestnicy projektu między innymi malowali swoje autoportrety, widoki z oka, ozdabiali sosnowe stołki w motywy roślinne, stworzyli płaskorzeźby z gliny przedstawiające kwiaty znane z twórczości Wyspiańskiego. Powstały zakładki do książki z wykorzystaniem motywów roślinnych w technice frotażu, ekslibrisy oraz projekty własnych wersji nowego kostiumu Lajkonika – wszystko inspirowane twórczością artysty.

Dodatkowo przeprowadzliśmy10 spotkań dla dzieci i młodzieży, ze szkół małopolski, które zgłosiły się do zadania. Każda grupa odwiedziła „Szafirową Pracownię” - fizycznie lub zdalnie, gdzie obejrzała prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Wyspiańskiego w okresie szafirowym, a następnie zrealizowała wybrane warsztaty artystyczne.

Wszystkim uczestnikom projektu udostępniono nieodpłatnie przygotowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie:

- grę miejską - Przygotowanie do wesela,
- tapety na telefony komórkowe i tablety z motywami dzieł Stanisława Wyspiańskiego,
- mapę szlaku Wyspiańskiego.

Uczestnicy zadania natchnieni "Szafirową Pracownią" oraz dziełami, które w niej powstały stworzyli projekt muralu inspirowany twórczością artysty. Malarstwo wielkoformatowe zostało zrealizowane w plenerze, w pobliżu ostatniej pracowni artysty, jest wyrazem przyjaźni zawartej ze Stanisławem Wyspiańskim.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 
Partnerzy:

 
HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom