Aktualności

Fundacja WyspArt - Powstaje mural

2021-10-18

Powstaje mural

Zajęcia były tym razem nietypowe, bo w plenerze. Zadaniem uczniów ze Szkoły Podstawowej z Wielkiej Wsi było przeniesienie przygotowanych wcześniej projektów muralu na mur.  Rozpoczęliśmy od przygotowania uczestników do działań plastycznych, dzieci otrzymały jednorazowe rękawiczki i ochraniacze na buty, żeby za bardzo się nie pobrudzić. Projekty zostały rozwinięte  na ziemi, a dzieci podzielone na grupy.

Każdej z grup zostało przydzielone miejsce przy innej części muru. Uczniowie otrzymali farby na paletach i pędzle, i mogli zacząć malować. Na obrazach pojawiły się nawiązania do motywów roślinnych, których nie brakowało w sztuce Stanisława Wyspiańskiego. Były więc polne kwiaty, drzewa, wijący się bluszcz. Pojawił się także motyw pejzażu, doskonale znany „Widok na Kopiec Kościuszki”. Dużą część zajął też motyw rodziny artysty, na którym pojawiły się całopostaciowe portrety Teodory Teofili Wyspiańskiej, Stanisława Wyspiańskiego i ich dzieci: Teodora, Helenki, Stasia i Mietka. Oprócz bezpośrednich nawiązań do sztuki Wyspiańskiego niektórzy zdecydowali się dodać coś od siebie i tak na jednym z drzew pojawiła się wiewiórka. Uczniowie starali się zachować kolorystykę typową dla omawianego artysty: zielenie, czerwienie, żółcienie i błękity.
Fragmenty malowane przez poszczególne grupy bardzo dobrze się ze sobą połączyły. Tło i drobne puste przestrzenie zostały zamalowane na kolor zielony i niebieski, dzięki czemu mural zyskał spójny i bardzo optymistyczny charakter.  Całość wkomponowała się w zielone od roślin podwórze


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.


mkidn-01-cmyk2.jpg
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 
Partnerzy:

 
HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom