Aktualności

Fundacja WyspArt - Krakowski projekt muralu

2021-09-13

Krakowski projekt muralu

Odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie.  Zajęcia rozpoczęliśmy od podsumowania twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Zadaniem uczniów było przypomnienie sobie, jakie tematy były poruszane do tej pory. Pojawił się temat mebli, rzemiosła artystycznego, rysunku i malarstwa. Uczniowie zostali poproszeni o to, żeby znaleźć wspólne cechy, które łączyły wszystkie dziedziny sztuki, którymi zajmował się artysta. Padały odpowiedzi przede wszystkim odnoszące się do częstych motywów roślinnych w sztuce Stanisława Wyspiańskiego. Dzieci wymieniały kwiaty, które bardzo dobrze zapamiętały, a które pojawiały się między innymi na polichromiach artysty: róże, maki, lilie, słoneczniki. Uczniowie wspomnieli też o kolorach często używanych przez Wyspiańskiego: zieleniach, czerwieniach, błękitach. Po podsumowaniu uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia muru, na którym w przyszłości ma pojawić się mural nawiązujący do sztuki Stanisława Wyspiańskiego.
Następnie uczniowie otrzymali bristol, pędzle i farby, i mogli zacząć tworzyć projekty swoich części muralu. Niektóre osoby malowały w parach, ponieważ podczas tworzenia już bezpośrednio na murze, w plenerze ma powstać całościowy obraz. Każdy z uczniów będzie miał za zadanie namalowanie jednego fragmentu, ale poszczególne części będą się ze sobą łączyć. Uczniowie zostali poproszeni, by ich obrazy nawiązywały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, by były wykończone i by tło, albo ewentualne puste przestrzenie zostały zamalowane na kolor zielony. Bardzo zależało nam na tym, by całość wkomponowała się w zielone od roślin podwórze. W rezultacie powstały obrazy, które mogą być prezentowane osobno, ale połączone stanowią bardzo spójną całość.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom