Aktualności

Fundacja WyspArt - Dorośli projektują mural

2021-09-06

Dorośli projektują mural

Odbyło się spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Krakowie. Zajęcia rozpoczęliśmy od podsumowania twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Zadaniem uczestników było przypomnienie sobie, jakie tematy były poruszane do tej pory. Skupiliśmy się głównie na tematach związanych z malarstwem artysty. Uczestnicy zostali poproszeni o to, żeby znaleźć wspólne cechy, które dotyczą obrazów artysty. Padały odpowiedzi przede wszystkim odnoszące się do częstych motywów roślinnych w sztuce Stanisława Wyspiańskiego, ale także do jego nawiązań do sztuki ludowej. Przypomnieliśmy kwiaty, które pojawiały się między innymi na polichromiach artysty: róże, maki, lilie, słoneczniki. Skupiliśmy się też na kolorach często używanych przez Wyspiańskiego: zieleniach, czerwieniach, błękitach. Po podsumowaniu uczestnicy mogli zobaczyć zdjęcia muru, na którym w przyszłości ma pojawić się mural nawiązujący do sztuki Stanisława Wyspiańskiego.
Po obejrzeniu zdjęć przeszliśmy do zagadnień związanych z projektowaniem, przypomnieliśmy, czym jest projekt i w jakim celu się go przygotowuje. Uczestnicy dowiedzieli się, że do przygotowania są projekty w skali rzeczywistej, czyli już takie, jak docelowo znajdą się na murze.
Następnie warsztatowicze otrzymali bristol, pędzle i farby, i mogli zacząć tworzyć projekty swoich części muralu.  Każda z osób miała za zadanie namalowanie jednego fragmentu, ale poszczególne części będą się ze sobą łączyć. Obrazy nawiązywały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, dominowały motywy roślinne, pejzaże, pojawiły się też owady. Zależało nam na tym, by całość wkomponowała się w zielone od roślin podwórze. W rezultacie powstały obrazy, które mogą być prezentowane osobno, ale połączone stanowią bardzo spójną całość.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom