Aktualności

Fundacja WyspArt - Rama jak łąka

2021-08-02

Rama jak łąka

Odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie. Tematem spotkania było rzemiosło artystyczne charakterystyczne dla przełomu XIX i XX wieku. Wspomnieliśmy o fakcie, że Stanisław Wyspiański projektował wiele przedmiotów z zakresu rzemiosła artystycznego, m.in.: lampy, meble, balustrady, które zdobiły klatki schodowe. Korzystał chętnie z popularnych wtedy roślinnych motywów, jak liść kasztanowca czy pelargonii. Wspólnie z uczniami zastanowiliśmy się, z jakich materiałów korzystali rzemieślnicy, którzy przygotowywali zaproponowane przez artystę projekty. Uczniowie wymienili: szkło, metal, tkaniny (Wyspiański projektował tkaniny dekoracyjne). Na fotografiach obejrzeliśmy przykłady rzemiosła przełomu wieków. Zastanowiliśmy się nad wspólnymi cechami tych wyrobów. Niewątpliwie były to motywy roślinne, czasem owadzie, bogate kolory i zdobienia.
Pod koniec prezentacji uczniowie dowiedzieli się, że przygotowane dla nich zadanie plastyczne będzie dotyczyło zdobienia ramek.
Każde dziecko otrzymało gotową ramkę z miejscem na fotografię lub rysunek, kawałki kolorowego filcu, klej i nożyczki. Podpowiedzią, jak zdobić ramki były oczywiście obejrzane wcześniej fotografie. Zależało nam przede wszystkim, żeby odnaleźć się w klimacie epoki, która uwielbiała kolor, zieleń roślin, czerwień kwiatów, błysk owadzich pancerzyków. Pośród pomysłów dominowały te z przedstawieniami roślinnymi, ale znalazły się też serca czy po prostu figury geometryczne. Większość prac była zdecydowanie bardzo kolorowa. Na zakończenie pozostało nam zastanowić się, czy taka ramka mogłaby znaleźć się w domu Stanisława Wyspiańskiego jako element pasujący do jego młodopolskich wnętrz.Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy:

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom