Aktualności

Fundacja WyspArt - Zielnik nie tylko Wyspiańskiego

2021-07-19

Zielnik nie tylko Wyspiańskiego

Odbyło się następne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie. Tematem spotkania były rośliny w twórczości  Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem skupiliśmy się na szkicach, które artysta wykonywał bardzo licznie, a które przedstawiały rośliny z polskich pól, łąk, lasów i ogrodów. Szkice te były opatrzone opisami, rzadko zdarzały się na nich kolory. Te zbiory szkiców zostały nazwane później zielnikami. Moda na tworzenie zielników, atlasów botanicznych była żywa przez cały XIX wiek, często stanowiła okno na świat dla osób, które egzotyczne rośliny mogli poznać tylko dzięki ilustracjom. U Wyspiańskiego ta moda została połączona z bliskim mu nurtem Młodej Polski, dzięki czemu zielniki artysty zyskały lokalny koloryt.
Podczas spotkania zależało nam na tym, żeby pozostać w zaznaczonej przez Wyspiańskiego lokalności i jako podstawę do naszych zielników wybraliśmy gałęzie roślin oraz fotografie przedstawiające: dęby, bzy, lipy, lilie, klony.
Zadaniem uczniów było stworzenie kilkustronicowego zielnika za pomocą materiałów, które mogły być dostępne także w czasach Stanisława Wyspiańskiego: tuszu, pędzli, szarego papieru, jutowego sznurka. Uczniowie rysowali lub odrysowywali liście poszczególnych roślin, dorysowywali do nich gałęzie, czasem kwiaty lub owoce. Po przygotowaniu ilustracji, należało ją opisać. Uczniowie mieli okazję poznać biologiczne nazewnictwo poszczególnych gatunków, często różniące się znacznie od nazw zwyczajowych. Po przygotowaniu kilku stron z zielnika, młodzi artyści mogli zaprojektować i opisać okładkę do swoich rysunków. Całość przebijaliśmy dziurkaczem i związywaliśmy sznurkiem, dzięki czemu powstały książeczki łączące w sobie artystyczne ilustracje z wiedzą z zakresu botaniki.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy:

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom