Aktualności

Fundacja WyspArt - Szkatułka na biżuterię

2021-06-22

Szkatułka na biżuterię

Odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr  34 w Krakowie. Tym razem zajęliśmy się tematem ozdób, które były modne na przełomie XIX i XX wieku, które noszone były przez kobiety współczesne Stanisławowi Wyspiańskiemu.  Wspomnieliśmy „Autoportret z żoną” artysty i zwróciliśmy uwagę na korale, które zdobiły szyję Teodory Wyspiańskiej. Następnie przeszliśmy do broszek w kształcie ważek, popularnego motywu końca XIX wieku. Na fotografiach obejrzeliśmy także inne owadzie ozdoby. Wprowadzone zostało także pojęcie kamea. Na koniec prezentacji dzieci miały za zadanie zastanowić się, gdzie elegantka przełomu wieków przechowywała swoje drobiazgi. Kilkukrotnie padło określenie szkatułka, które naprowadziło uczniów na temat dzisiejszego spotkania. Na fotografiach obejrzeliśmy secesyjne szkatułki zdobione motywami ważki i nimfy.


Przedstawione fotografie stały się inspiracją do części warsztatowej.  Zadaniem uczestników było samodzielne wykonanie szkatułek na biżuterię. Jako materiał posłużyła nam, często wykorzystywana w czasach Stanisława Wyspiańskiego glina garncarska.  Dzieci miały za zadanie ulepić konstrukcję pudełka z pokrywką, a następnie ozdobić ją w stylu nawiązującym do Młodej Polski. Pracowaliśmy techniką plastra i techniką wałeczków. Kolejne centymetry ścianek szkatułki były tworzone za pomocą glinianych wałeczków, a denko oraz wieczko dzieci wykonały z rozpłaszczonej gliny. Młodzi projektanci pamiętali o tym, by na wieczku szkatułki znalazł się uchwyt, dzięki któremu skrzyneczkę będzie można łatwo otworzyć.  Jako ozdoby pojawiły się ważki, motyle, pszczoły, kwiaty, znane uczniom zarówno z dzisiejszej prezentacji, jak i wcześniejszych spotkań. Na koniec zajęć każda praca została podpisana i odłożona do suszenia. Uczniowie pamiętali, że glina musi zostać wypalona, by zmienić się w ceramikę użytkową, a dobrze przygotowane działa przetrwają długi czas i zostaną pamiątką, tak jak pamiątkami dzisiaj dla nas są zabytki związane ze Stanisławem Wyspiańskim.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy:

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom