Aktualności

Fundacja WyspArt - Gorset Teodory

2021-06-01

Gorset Teodory

Odbyło się kolejne spotkanie dla uczestników warsztatów ze Środowiskowego Ośrodka Samopomocy w Krakowie. Podczas spotkania wróciliśmy do postaci Stanisława Wyspiańskiego, jego żony, Teodory z domu Pytko, oraz „Autoportretu z żoną”. Przyjrzeliśmy się też ponownie „Portretowi Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej z Wesela”. Omówione dzieła łączy fakt, że przedstawione na nich kobiety pozowały do nich w strojach ludowych. Wspólnie omówiliśmy ten strój zwracając szczególną uwagę na gorset. Jak był szyty, jak zdobiony, jakie kolory się na nim pojawiały.
Wspomnieliśmy też o tym, że gorsety, jak i cały strój krakowski, czasem elementy ze stroju góralskiego były wyrazem mody przełomu XIX i XX wieku. Wyrazem chłopomanii, ludomanii, opierającej się między innymi na wierze w to, że właśnie prosty lud miał być tą częścią społeczeństwa, która najlepiej przechowała tradycje i zwyczaje w objętej zaborami Polsce. Stąd duże zainteresowanie kulturą chłopską wśród mieszczan, szczególnie tych wykształconych i związanych ze sztuką.
Podczas części warsztatowej zadaniem uczestników było uszycie takiego właśnie gorsetu. Na podłodze rozwinęliśmy tkaninę z belki, wycięliśmy z niej odpowiedniej wielkości fragmenty, które uczestnicy musieli samodzielnie zszyć.  Szycie odbywało się w tradycyjny sposób: igłą z nicią i okazało się bardzo czasochłonne. Dzięki temu mogliśmy się przekonać, ile cierpliwości wymagało w XIX wieku uszycie całego, tradycyjnego ubioru. Dodatkowy czas pochłaniało nawlekanie igieł, cięcie nici i wiązanie supłów. Mimo że najnowsze zadanie było na pewno wyzwaniem nie tylko dla niecierpliwych, gorsety udało się pozszywać, a niektórzy przeszli nawet do ozdabiania całości kolorowymi cekinami.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy:

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom