Aktualności

Fundacja WyspArt - Portret Wandy Siemaszkowej

2021-05-24

Portret Wandy Siemaszkowej

Podczas spotkania dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie kontynuowaliśmy temat tradycyjnego krakowskiego ubioru. Na początku spotkania wspólnie przypomnieliśmy sobie, z jakich elementów składał się taki ubiór, jakie kolory go charakteryzowały. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się dokładnie „Portretowi Wandy Siemaszkowej” w stroju scenicznym Panny Młodej z „Wesela”” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Została omówiona poza aktorki, wprowadziliśmy pojęcie profilu. Poznaliśmy technikę, w której portret stworzył Wyspiański oraz strój, który miała na sobie Wanda Siemaszkowa, gdy pozowała artyście.
Zastanowiliśmy się wspólnie, jak taki ubiór różni się od współczesnych sukien panien młodych i dlaczego na przełomie XIX i XX wieku młode kobiety decydowały się na tradycyjny ubiór krakowski.
Następnie uczniowie dowiedzieli się, jakie czeka ich zadanie plastyczne: mieli przygotować kopie portretu przedstawiającego aktorkę. Do dyspozycji  mieli podobrazia, farby, palety i pędzle, a szkic miał zostać wykonany kredką lub ołówkiem. W związku z faktem, że Wanda Siemaszkowa na portrecie pokazana jest profilem musieliśmy poświęcić chwilę czasu i uwagi na rozpracowanie tego, jak dobrze rozrysować proporcje twarzy. Po przygotowaniu szkicu dzieci rozpoczęły nakładanie koloru, tutaj także musieliśmy sobie przypomnieć, jak pracować nakładając kolejne warstwy i jak poradzić sobie z techniką suchego pędzla. Jednocześnie ze względu na fakt, że oryginał „Portretu…” namalowany jest w dość szkicowy sposób, zostało nam pole do interpretacji, szczególnie w tych partiach obrazu, gdzie Wyspiański jedynie szkicowo zaznaczył elementy krakowskiego stroju.

 

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom