Aktualności

Fundacja WyspArt - O ilustracji z dorosłymi

2021-05-04

O ilustracji z dorosłymi

Odbyło się spotkanie dla uczestników warsztatów ze Środowiskowego Ośrodka Samopomocy w Krakowie. Podczas spotkania wróciliśmy do postaci Stanisława Wyspiańskiego, mocno związanego z nurtem Młodej Polski i zafascynowanego lokalnym folklorem. Ten związek możemy prześledzić nie tylko analizując dzieła malarskie czy literackie artysty, ale także spoglądając na tworzone przez niego ilustracje. Odnajdziemy w nich mnóstwo lokalnych roślin, często stylizowanych w charakterystyczny dla artysty sposób.

Ilustracje te były publikowane w książkach, pisanych najczęściej przez samego Wyspiańskiego. Na uwagę zasługuje także seria projektów do witraży stworzona z myślą o Katedrze Wawelskiej. Artysta podjął w nich temat postaci związanych w historią Polski, jak św. Stanisław, Kazimierz Wielki, czy królewna Wanda. Wstępem do zajęć plastycznych było przeczytanie i zapoznanie się z historią o Wandzie przedstawionej przez Wincentego Kadłubka. Tekst nie był prosty, dlatego wymagał od uczestników wcześniejszego omówienia.


Podczas części warsztatowej  skupiliśmy się nie tylko na malowaniu, ale także na przygotowaniu podłoża pod obraz. Naszym tematem była oczywiście ilustracja do opowieści o odważnej królewnie. Przez samym malowaniem uczestnicy przygotowali podobrazie z płyty HDF, którą pokryli gruntem nanoszonym wałkiem. Po zagruntowaniu płyty na biało, uczestnicy dostali palety z farbami i pędzle, i przystąpili do malowania. Na podobraziach pojawiły się pejzaże pokazujące zamek Wawelski, rozlewisko Wisły, koronę Kraka. Ciekawym pomysłem było pokazanie atrybutów związanych z opowieścią o Królewnie jako eksponatów muzealnych.
Uczestnicy chętnie zaangażowali się w działania i podejmowali dyskusję, dlaczego zdecydowali się na zilustrowanie takich, a nie innych fragmentów z historii o Wandzie.
Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy:

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom