Aktualności

Fundacja WyspArt - Strój krakowski

2021-04-12

Strój krakowski

Podczas kolejnego spotkania dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie podjęliśmy temat tradycyjnego krakowskiego ubioru. Na początku spotkania wspomnieliśmy o fakcie, że na przełomie XIX i XX wieku, a więc za życia Stanisława Wyspiańskiego zaistniała moda na ubiór ludowy. Także sam artysta chętnie kupował elementy takiego ubioru i możemy to zobaczyć między innymi na „Autoportrecie z żoną”, gdzie artysta maluje się w tradycyjnym kożuchu, a jego żona występuje w stroju krakowskim i koralach. Następnie omówiliśmy poszczególne elementy stroju krakowskiego zwracając szczególną uwagę na damski gorset i męski kaftan. Uczniowie omówili kolorystykę ubioru i ozdoby: pióra, frędzle, hafty, korale.

Zwróciliśmy też uwagę na zjawisko chłopomanii lub ludomanii, czyli zainteresowania życiem wsi i społeczności chłopskiej, także jej nurtem kulturalno-artystycznym, który pojawił się wśród inteligencji. Stąd pozowanie w tradycyjnych strojach, czy wybieranie jako miejsca do życia wsi nie było związane z pochodzeniem, a panującą modą. Zastanowiliśmy się też wspólnie, czy krakowski ubiór jest nadal wykorzystywany, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach.

Część praktyczna polegała na samodzielnym uszyciu kamizelki lub kaftana. Jako tkanina został wybrany syntetyczny aksamit, by grubością przypominał nieco tradycyjną wełnę. Podobnie jak dziewiętnastowieczni rzemieślnicy dzieci miały uszyć ten fragment odzienia ręcznie. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie z igłą i nitką, dlatego też dokładniejszego omówienia wymagały takie pojęcia jak lewa i prawa strona ubrania, rodzaje szwów. Wyzwaniem okazało się także nawlekanie nitki na igłę czy wiązanie supełków.Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
Stowarzyszenie "Dobrze"
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Krakowie
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej
KULTURATKA.PL
niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom