Aktualności

Fundacja WyspArt - Kolorowe wianki

2021-02-04

Kolorowe wianki

Odbyło się kolejne spotkanie dla podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krakowie. Kontynuowaliśmy temat związany z dramatem „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przypomnieliśmy sobie ubiór kobiety na „Portrecie Wandy Siemaszkowej w roli Panny Młodej w dramacie "Wesele"”, w szczególności jej charakterystyczny ślubny wianek i doczepione do niego wstążki. To właśnie ta część ludowego stroju stała się inspiracją dla warsztatów. Uczestnicy dowiedzieli się, że ozdobne kwiaty były często wykonywane z papieru i z bibuły, i też taki mieli stworzyć.


Wykonywanie kwiatów ze zwijanej bibuły była dla większości uczestników nowością, choć byli i tacy, którzy poradzili sobie z tematem bez problemu. Najpierw trzeba było przygotować pasek bibuły szeroki na kilka centymetrów, przyciąć jedną jego stronę w kształt kwiatowych płatków, a następnie zawinąć w harmonijkę, by uzyskać efekt przestrzennego kwiatka.


Podczas wycinania i klejenia musieliśmy sobie przypomnieć, jakie kolory najczęściej widywane są w ludowych strojach, jakie mogły podobać się na przełomie XIX i XX wieku, jakie mogły inspirować Stanisława Wyspiańskiego. Zostało stworzone mnóstwo kolorowych kwiatów: maków, chabrów, ale też takich, które powstały dzięki wyobraźni uczestników. Po zakończeniu pracy z kwiatami musieliśmy jeszcze przygotować różnokolorowe wstążki i wyciąć liście z zielonego papieru. Następnie wszystkie te elementy zostały przyklejone na opaski na włosy. Zostało nam tylko pozowanie do zdjęć niczym Wanda Siemaszkowa do portretu malowanego przez Wyspiańskiego.  


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom