Aktualności

Fundacja WyspArt - Scenografia według Wyspiańskiego

2021-02-12

Scenografia według Wyspiańskiego

W dniu 12.02.2021 odbyło się spotkanie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie. Kontynuowaliśmy temat związany z dramatem „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem skupiliśmy się na scenografii. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest scenografia, na czym polega praca scenografa. Zobaczyliśmy reprodukcje projektów scenografii Stanisława Wyspiańskiego do dwóch z wielu napisanych przez niego dramatów. Dzieci miały za zadanie wyobrazić sobie, jak mógł wyglądać teatr 120 lat temu. Następnie wspólnie zastanowiliśmy się, jak wygląda proces tworzenia projektu scenografii, z jakich materiałów można przygotować makietę.


Kolejnym krokiem było wymyślenie przez uczniów własnego projektu i własnej scenografii. Uczniowie dowiedzieli się, że ich zadaniem będzie przygotowanie makiety. Obejrzeli materiały, które dostali do dyspozycji, mieli podjąć decyzję, czy ich makieta będzie pokazywała pejzaż, wnętrza, czy może tylko jeden pokój.


Następnie uczniowie zaczęli przygotowywać scenografię trójwymiarową. Każdy otrzymał karton, który stał się wyobrażeniem naszej sceny. Można było powyklejać jego ściany na kolorowo, stworzyć z papieru okna, drzwi i meble. Część dzieci zdecydowała się na pokazanie przyrody: drzew, wody, gór, inni pokazali zatłoczoną ulicę z samochodami. Niektórzy zaprojektowali całe mieszkania, wśród projektów pojawiło się także… wnętrze sejfu. Część uczniów ujęła w swoich projektach także postaci, chociaż nie zawsze byli to aktorzy, na przykład jedna scenografia pokazywała ufoludki. Za materiały posłużyły kartony, kolorowy papier, pianki, materiały do pakowania paczek, sznurki itd. Okazało się, że przy tej pracy ograniczała nas jedynie wyobraźnia. Na zakończenie niektórzy dodali do swoich projektów jeszcze kurtynę, by bardziej przypominały prawdziwy teatr.
Gotowe prace odstawiliśmy na szkolny regał, gdzie stworzyły prawdziwą mozaikę ciekawych pomysłów, a po zakończonych warsztatach młodzi artyści zabrali swoje makiety do domu.Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom