Aktualności

Fundacja WyspArt - Weselny portret

2021-01-28

Weselny portret

Odbyło się pierwsze spotkanie w Nowym Roku dla podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krakowie. Tym razem zajęliśmy się tematem portretu. Skupiliśmy się na jednym dziele „Portrecie Wandy Siemaszkowej  w roli Panny Młodej w dramacie "Wesele"”, który powstał przy okazji premiery „Wesela” na deskach teatralnych w 1901 roku. Portret przedstawia aktorkę w charakteryzacji Panny Młodej z „Wesela”. Postać ujęta jest w profilu, uwagę zwraca charakterystyczny ślubny wianek i doczepione do niego wstążki. Dostrzec można także elementy ludowego stroju: białą koszulę, korale i gorset. Portret oraz samo „Wesele” zostało krótko omówione, gdyż uczestnicy nie mieli okazji zetknąć się z tą sztuką wcześniej.

Po wstępie, uczestnicy przystąpili do części plastycznej. Twórcy otrzymali podobrazia, farby akrylowe i pędzle. Mieli zmierzyć się z trudnym zadaniem: chodziło o wykonanie kopii obrazu. Do dyspozycji każdego uczestnika były kolory podstawowe i pochodne farb uzupełnione o biel i brąz, więc mieszanie ich na palecie stanowiło przypomnienie wiadomości na temat kolorów , które to pojęcia pojawiły się już wcześniej. Podczas tworzenia omówiliśmy pojęcie proporcji, zwróciliśmy uwagę na proporcje twarzy. Wprowadziliśmy też pojęcie profilu w portrecie. Uczestnicy wykonali najpierw szkic posługując się cienkim pędzlem, następnie przeszli do wypełniania konturu kolorem. Zwróciliśmy uwagę na fakt, że mimo pozornej bieli pojawiającej się na obrazie, w rzeczywistości możemy dopatrzyć się na nim wielu kolorów. Największym wyzwaniem podczas malowania okazało się odtworzenie twarzy przedstawionej bokiem, w szczególności problematyczne okazały się oczy.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg


Partnerzy:


HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom