Aktualności

Fundacja WyspArt - Projektujemy mural

2020-11-05

Projektujemy mural

Odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy Caritas w Krakowie. Tym razem mieliśmy podwójne zadanie. W związku z tym, że tematem był projekt muralu, musieliśmy najpierw obejrzeć i wymierzyć miejsce, gdzie ten mural ma powstać, a następnie przygotować sam projekt. Dodatkowo, mieliśmy jeszcze do obejrzenia filmy, które w ramach integracji między grupami przygotowali nam inni uczestnicy warsztatów, a spotkanie miało zakończyć się małym poczęstunkiem. Dzień był chłodny, ale mimo to wszyscy chętnie udali się obejrzeć mur. Uczestnicy zmierzyli długość i wysokość ścian, policzyli, z ilu fragmentów się składa, wszystko zostało odnotowane i mogliśmy przejść do warsztatów.
Część plastyczną rozpoczęliśmy od próby odpowiedzi na pytanie, czym jest mural. Następnie przeszliśmy do narysowania proporcjonalnie małego fragmentu muru na kartce. Uczestnicy mogli spojrzeć na wydruki pokazujące prace Stanisława Wyspiańskiego, żeby przypomnieć sobie dzieła artysty, które miały stać się inspiracją do zaprojektowania muralu. Materiały, które tym razem zostały przygotowane na warsztaty były bardzo proste: ołówki, linijki, kredki, pisaki i bristol. Każda osoba miała za zadanie wykonać osobny projekt. Powstały obrazy przedstawiające rośliny, kwiaty i drzewa, ale pojawiły się też prace pokazujące zwierzęta. Wszystko w bardzo kolorowym,  lubianym przez Wyspiańskiego, stylu. Po zakończonej pracy uczestnicy spotkania obejrzeli filmy, które pokazywały innych uczestników projektu oraz ich prace. Filmy zostały przyjęte bardzo ciepło, wręcz entuzjastycznie. Przeszliśmy jeszcze do omówienia wykonanych na dzisiejszych zajęciach prac, a później  do podsumowania całości spotkań.
Podczas podsumowania i poczęstunku uczestnicy opowiadali o tym, co podobało im się w trakcie całego cyklu, co było dla nich nowością, do czego chętnie by jeszcze wrócili. Na koniec zostały też wypełnione ankiety ewaluacyjne, które pokazały, że projekt był dla uczestników nie tylko nauką i elementem terapii, ale także formą miło spędzonego czasu.


Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg
 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom