Aktualności

Fundacja WyspArt - Roślinne kolaże

2020-10-05

Roślinne kolaże

Odbyło się czwarte spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy Caritas w Krakowie. Tym razem wprowadziliśmy temat kolażu. Uczestnicy zapoznali się z tym pojęciem i obejrzeli materiały, które są niezbędne do tworzenia tą techniką. Każdy miał też za zadanie przypomnieć sobie, o jakich roślinach mówiliśmy do tej pory w kontekście twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Po wstępie, uczestnicy przystąpili do części plastycznej. Każda z osób otrzymała karton, farby, pędzle, klej, wycinki z gazet oraz dużo jesiennych liści, które miały być głównym tematem kolażu. Na początku należało wykonać podmalówkę farbami temperowymi. Kolory zostały dobrane tak, by wspominały o obecnej porze roku, czyli jesieni. Technika okazała się dosyć czasochłonna, po namalowaniu tła, należało poczekać aż podeschnie, następnie ułożyć kompozycję z liści, wyciąć fragmenty gazet, ułożyć je i dopiero wtedy można było rozpocząć przyklejanie. Niektórzy zdecydowali się na kompozycje bardzo geometryczne i rytmiczne, inny poprowadzili obrazy w bardziej swobodny sposób. Pojawiły się też prace, które opowiadały pewną historię. Duże zainteresowanie wśród uczestników budził sam wygląd liści. Okazało się, że natura może być wspaniałą inspiracją nie tylko dla Stanisława Wyspiańskiego.
Po zakończonych warsztatach uczestnicy od razu zabrali swoje prace, by mogły zdobić ściany i przypominać o twórczości Czwartego Wieszcza.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom