Aktualności

Fundacja WyspArt - Tkaniny Stanisława Wyspiańskiego

2020-11-02

Tkaniny Stanisława Wyspiańskiego

Odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34
w Krakowie. Temat dotyczył tkanin projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że artysta projektował wnętrza, a częścią ich wystroju były właśnie tkaniny ścienne. Wróciliśmy do tematu sztuki ludowej, o której mówiliśmy na ostatnim spotkaniu. Znowu poruszyliśmy temat kolorów oraz symetrii, która jest znakomicie widoczna we wzornictwie ludowym. Dzieci dowiedziały się, że duża część tkanin była zdobiona techniką stempla. My postanowiliśmy trochę unowocześnić pomysły z przełomu XIX i XX wieku.
Po wstępie, uczniowie mogli przyjrzeć się bliżej materiałom, które zostały przygotowane na warsztaty. Były to bawełniane plecaczki, drewniane klocki, pianka rzemieślnicza, farby akrylowe, klej, przydały się też ołówki i  nożyczki. Każde dziecko miało za zadanie wyciąć z pianki wzór i przykleić go do drewnianego klocka, w ten sposób powstały nasze stemple. Inspiracją miała być oczywiście omówiona wcześniej sztuka ludowa lub sztuka Stanisława Wyspiańskiego. Powstały stemple roślinne, kwiatowe, ale pojawiły się też gwiazdy, księżyce oraz zwierz eta, w tym te, które niekoniecznie istnieją, jak różnego rodzaju stwory, chimery i hybrydy, przed którymi nie uciekała też sztuka XIX wieku. Przygotowane stemple zostały pokryte farbą i odciśnięte na plecakach. Pamiętaliśmy, żeby w każdym plecaku znalazł się papier, który chronił przed zabrudzeniem farbą całej połaci tkaniny. Kompozycje, na które zdecydowały się dzieci były zgeometryzowane i rytmiczne, tak, jak omawiane przez nas dzieła ludowych artystów.
Po skończonych warsztatach dzieci zabrały swoje plecaki do domów. Zajęcia były doskonałym przykładem na fakt, że sztukę użytkową można projektować i tworzyć niezależnie od wieku, a dzieła powstałe w XIX wieku potrafią inspirować także współcześnie.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom