Aktualności

Fundacja WyspArt - Meble Stanisława Wyspiańskiego

2020-10-23

Meble Stanisława Wyspiańskiego

Odbyło się następne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34
w Krakowie. Temat był bardzo ambitny i dotyczył mebli projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie zapoznali się projektami artysty, zobaczyli, jak wyglądały realizacje tych projektów, z jakich materiałów korzystano na przełomie XIX i XX wieku w meblarstwie. Wspólnie zastanowiliśmy się też, co mogło być bezpośrednią inspiracją dla artysty, gdy rozrysowywał swoje projekty. Powtórzyliśmy sobie podstawowe informacje na temat sztuki ludowej, z którą dzieci miały okazję zaznajomić się w szkole. Poruszyliśmy temat kolorów oraz symetrii, która jest znakomicie widoczna we wzornictwie ludowym. Rozmowie towarzyszył pokaz slajdów pokazujących przykłady mebli z XIX wieku, eksponatów pochodzących z małopolskich muzeów.
Po wstępie, uczniowie mogli przyjrzeć się bliżej materiałom, które zostały przygotowane na warsztaty. Były to drewniane stołki, grunt do drewna, farby akrylowe, pędzle i gąbki. Każde dziecko miało za zadanie zagruntować drewniany stołek, grunt należało nakładać nie tylko bardzo starannie, ale także zgodnie z usłojeniem drewna, więc przy okazji mogliśmy się też dokładniej przyjrzeć jego strukturze. Po zagruntowaniu trzeba było chwilę poczekać, aż pierwsza warstwa przeschnie. Po kilku minutach można było przejść do malowania wzorów. Inspiracją miała być omówiona wcześniej sztuka ludowa. W rezultacie powstały roślinne, kwiatowe kompozycje, gdzie przeważała zieleń, czerwień i niebieski.  Podczas malowania pamiętaliśmy też o fakcie, że motywy, które pojawiały się na meblach ludowych, ale także w projektach wnętrz Wyspiańskiego często były zgeometryzowane i rytmiczne, co większość uczniów starała się odwzorować na swoich stołkach.
Po skończonych warsztatach dzieci odłożyły swoje prace do suszenia. Dzięki użyciu farby akrylowej i gruntu stołki będą mogły jak najbardziej spełniać swoją użytkową funkcję, ale młodzi artyści musieli się uzbroić w cierpliwość i poczekać kilka godzin do całkowitego wyschnięcia farb

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom