Aktualności

Fundacja WyspArt - Roślinne płaskorzeźby

2020-10-09

Roślinne płaskorzeźby

Odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34
w Krakowie. Tym razem czekał ich bardzo ciekawy temat: ceramika. Uczniowie poznali pojęcia związane z  rzeźbą i płaskorzeźbą. Wspólnie powtórzyliśmy informacje o ceramice: czym jest glina, jak należy z nią pracować, co zrobić, by glina zamieniła się w gotową ceramiczną formę. Okazało się, że niektórzy uczniowie całkiem nieźle pamiętają warsztaty ceramiczne, które mieli w młodszych klasach.
Po wstępie teoretycznym, uczniowie przystąpili do części plastycznej. Każdy uczeń otrzymał kawałek gliny, miseczkę z wodą oraz narzędzia. Zadaniem uczestników było przygotowanie płaskiego podłoża z gliny, wyciętego w kształt koła (uczniowie zostali poinformowani, że taki okrągły kształt w sztuce nazywany jest tondo), następnie doklejenie do niego ramki, otoczki. Na tak przygotowanym „talerzyku” uczestnicy mieli przygotować ozdobne kwiaty. Inspiracją miała być oczywiście twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Trzeba było pamiętać, że Wyspiański najchętniej przedstawiał kwiaty, ale kwiaty wraz z liśćmi i łodygami, które bardzo często tworzyły skomplikowane kompozycje. Prócz kwestii estetycznych, trzeba było pamiętać o tym, żeby wszystkie elementy były ze sobą dobrze połączone, aby nie odpadły w trakcie suszenia lub wypału. Dla niektórych praca ze stosunkowo nowym materiałem okazała się wyzwaniem, ale powoli zaczęły pojawiać się maki, stokrotki, tulipany. Lekcje minęły szybko, a trzeba było jeszcze pamiętać o podpisaniu prac.
Po skończonych warsztatach dzieci spakowały swoje płaskorzeźby do pudełka, zostały poinformowane, że zostaną one odwiezione do suszenia, następnie wypalenia i szkliwienia. Na gotowe prace trzeba będzie poczekać kilka tygodni.

Warsztaty prowadzone są w ramach projektu "SZAFIROWA PRACOWNIA" WYSPIAŃSKIEGO.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

 

Partnerzy:Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom