Aktualności

Fundacja WyspArt - Polish Modern Glass Art

2020-11-08

Polish Modern Glass Art

Pora przybliżyć założenia projektu wystawy „Polish Modern Glass Art”, prezentowanej w ramach Art Market Budapest. Wystawa ta ma na celu ukazać bogactwo i różnorodność sztuki szkła w Polsce. Wśród 17 prac 9 artystek znajdują się zarówno dzieła utytułowanych twórczyń, dobrze już znanych na europejskim rynku artystycznym, jak i prace młodych i ambitnych, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie sztuki. Repertuar form, motywów i technik reprezentowany na wystawie jest niezwykle szeroki: od dzieł o charakterze artystyczno-użytkowym, jak choćby „Eco-talerze” Natalii Komorowskiej, wazony Natalii Dzidowskiej czy stół „C.O.D.E” Lidii Stanek-Wichlińskiej, poprzez dzieła o charakterze dekoracyjnym, jak „Vessels of Air” Magdaleny Zarychty czy statuetki Ewy Rossano, po stricte artystyczne, nieco bardziej niekonwencjonalne kompozycje autorstwa Marii Bednarczyk czy Marzeny Matuszewskiej. Ogromna jest także rozpiętość technik: od szkła dmuchanego poprzez pâte de verre po szklane mozaiki i kompozycje łączące szkło i metal – artystki dowodzą swojej sprawności technicznej i pomysłowości w operowaniu wymagającym materiałem, jakim jest szkło. W zakresie tematycznym pojawia się sporo komentarzy do współczesnego świata i jego problemów (to zwłaszcza w dziełach reprezentantek młodszego pokolenia), jak choćby w pracach Jagody Nowak-Bieganowskiej („Awokado” i „Empty bowls”) oraz refleksji nad ludzką naturą, losem współczesnego człowieka, jego słabościami, dylematami i wewnętrznymi konfliktami. Ten nurt reprezentują zwłaszcza prace Ewy Rossano („Romana” i „Wschód uczuć”), „Dyski – zapiski z życia” Katarzyny Karbownik-Urbańskiej czy agresywne, drapieżne kompozycje Marii Bednarczyk.

Wystawa „Polish Modern Glass Art” przedstawia jedynie skromny wybór tego, co dzieje się na polskiej scenie artystycznej w zakresie sztuki szkła, już jednak ten niewielki wyimek dowodzi jej wysokiego poziomu, klasy artystycznej i kreatywności artystów. Polscy twórcy szkła z powodzeniem rywalizują w konkursach artystycznych w Europie i na świecie, ich rzeźby zdobywają nagrody, prezentowane są na wystawach w najlepszych galeriach sztuki w kraju i zagranicą. Polska szkoła szkła artystycznego ma długą tradycję, a ośrodki Dolnego Śląska, z Wrocławiem na czele, śmiało mogą wyznaczać trendy. Mimo to w powszechnej świadomości polska sztuka szkła jest słabo obecna. Mamy nadzieję, że niniejsza wystawa, prezentowana w nowatorskiej, wirtualnej formie, pozwoli ten stan rzeczy zmienić.

Poza kreatywnymi fotografiami, ukazującymi dzieła sztuki w ich pełnej krasie, chcemy też dać odbiorcom możliwie realne doświadczenie obiektów ¬– choć przeniesione do wirtualnego świata. Stąd filmy obrotowe, ukazujące rzeźby i pozwalające na autopsję dzieła jak najbliższą bezpośredniemu kontaktowi. Nie bez znaczenia jest także możliwość uważnego studiowania detali obiektów, pięknie uchwyconych na wysokiej klasy fotografiach.

Mamy nadzieję, że wystawa „Polish Modern Glass Art” zachęci do głębszego poznania niezwykle ciekawej i różnorodnej sceny polskiego szkła artystycznego i użytkowego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom