2020-10-22
22 października ruszyły międzynarodowe targi sztuki Art Market Budapest, na których prezentowany jest projekt wystawienniczy “Polish Modern Glass Art” pod auspicjami Fundacji Wyspart. Art Market Budapest to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej, odbywające się rokrocznie od 2011 roku. Podczas targów prezentowane są dokonania twórców sztuki z całego kontynentu, a wśród publiczności znajdują się marszandzi, krytycy i koneserzy sztuki, przedstawiciele instytucji państwowych, galerii i muzeów, ale także wszyscy inni zainteresowani współczesną sztuką i designem. To doskonałe miejsce nie tylko do prezentacji swojej twórczości, ale także platforma wymiany myśli i inspiracji artystycznych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że targi te kształtują świadomość na temat tendencji i nurtów obecnych we współczesnej sztuce środkowoeuropejskiej.
W tym roku z uwagi na szczególną sytuację pandemiczną, targi odbywają się także w przestrzeni wirtualnej, dlatego nasza wystawa Polish Modern Glass Art jest dostępna dla każdego, bez konieczności odwiedzania Budapesztu. Oglądać ją można na stronie Art Market Budapest w zakładce “AMB Virtual”, a niebawem zaprezentujemy Państwu to przedsięwzięcie w jeszcze pełniejszym i bardziej interaktywnym wydaniu. Wtedy też przybliżymy szczegóły koncepcji wystawy i sylwetki artystów.
Warto jeszcze wspomnieć, dlaczego udział w Art Market Budapest to tak ważne i znaczące wydarzenie. Dla polskich artystek, których prace zostały zaprezentowane w ramach targów, to niezwykła okazja wyjścia ze swoją sztuką do szerokiej publiczności i zaprezentowania jej na rynku międzynarodowym. To także możliwość zaznaczenia swojego miejsca w dynamicznie kształtujących się nurtach sztuki współczesnej. Wreszcie zaś, to uczestnictwo w platformie twórczej wymiany myśli i inspiracji. Niezwykle cieszymy się, że mimo tak trudnej sytuacji w kraju i w Europie, Fundacja Wyspart wciąż może uczestniczyć w tym wydarzeniu i przyczyniać się do promocji polskiej sztuki szkła.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.