Aktualności

Fundacja WyspArt - Trzecia grupa beneficjentów z wizytą w szafirowej pracowni

2020-09-14

Trzecia grupa beneficjentów z wizytą w szafirowej pracowni

Odbyło się pierwsze spotkanie dla podopiecznych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy Caritas w Krakowie, które było wstępem do cyklu warsztatów na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, w szczególności okresu życia artysty, gdy mieszkał on i tworzył w Szafirowej Pracowni. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić wnętrza mieszkania przy ul. Krowoderskiej 79, przyjrzeć się odtworzonemu tam kolorowi ścian, oryginalnej podłodze i polichromowanym ścianom. Przygotowana, krótka prezentacja pozwoliła zapoznać się z sylwetką artysty, krótkim wyborem jego malarskich dzieł, a akcent został postawiony na pejzaże, w szczególności cykl „Widoki na Kopiec Kościuszki”, który powstał w 1904 roku, czyli w momencie, gdy Wyspiańscy zajmowali wspomniane mieszkanie. Podopieczni ośrodka poznali pojęcia związane z krajobrazem, pejzażem, linią horyzontu, dowiedzieli się, jakie materiały preferował Stanisław Wyspiański.


Po wstępie oraz zwiedzaniu, uczestnicy przeszli do pomieszczeń Fundacji Wyspart, gdzie przystąpili do części plastycznej. Mogli skorzystać z techniki suchej pasteli, która została wybrana z uwagi na fakt, że omawiany artysta najchętniej się tym medium posługiwał. Jako podłoże został wybrany zielony karton o wymiarach 50 na 70 cm. Tematem prac był pejzaż. Uczestnicy mieli do wyboru pejzaż jako wspomnienie, widok z okna, krajobraz malowany z wyobraźni. Uczestnicy chętnie zaangażowali się w zadanie, dla części z nich praca z suchą pastelą była czymś nowym, wyzwaniem mógł być też stosunkowo duży format pracy, ale wszyscy uczestnicy warsztatów stworzyli obraz. Chętnie wybierano tematy związane z porą roku, z latem, z naturą. Podopieczni Ośrodka zostali poproszeni o podpisanie swoich prac, została tu podkreślona rola sygnatury malarza.
Przedostatnią częścią spotkania było wspólne nadanie tytułów wykończonym dziełom. Każda praca trafiała na przygotowane sztalugi, dzięki czemu była widoczna dla wszystkich uczestników.
Na zakończenie warsztatów prace zostały zabezpieczone fiksatywą i oddane w ręce podopiecznych, którzy zabrali je z powrotem do swojego Ośrodka.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy:


Stowarzyszenie "Dobrze"

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku,
w Krakowie

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej

KULTURATKA.PL

HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny

niepelnosprawni.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom