Aktualności

Fundacja WyspArt - Zakończenie projektu Zielony dom, czyli architektura na ludowo

2019-10-14

Zakończenie projektu Zielony dom, czyli architektura na ludowo

Zakończeniem projektu było odsłonięcie malarstwa ściennego wykonanego przez dzieci i młodzież w Prądniku Korzkiewskim oraz prezentacja powstałych makiet domów. W ten sposób dzieci z różnych wsi Małopolski spotkały się razem w plenerze na podsumowaniu zadania. Spotkanie miało charakter integrujący społeczności lokalne gminy, co przyczyniło się do wzmacniania tożsamości i budowania poczucia dumy z przejawów lokalnych i regionalnych kultur.
Wcześniej w szkole, zbudowaliśmy wieś!
Chłopcy pomogli nam wstawić  do klasy  dwa stoły  pingpongowe, dostaliśmy zielone welurowe nakrycia  i na tak przygotowanym „terenie” przystąpiliśmy do budowy wsi.
Najpierw ułożyliśmy „wodę” czyli jezioro i rzekę.  Zawsze przy wodzie osiedlali się ludzie, jest niezbędna do życia, także dla zwierząt i roślin.  Potem pojawiła się droga  główna i drogi dojazdowe do wszystkich zagród. Przyszedł czas na umieszczenie w odpowiednich miejscach naszych gospodarstw.  Dzieci podzieliły szybko  cały teren, gdzie kto chce mieć swoją zagrodę i zaczęliśmy  pracować nad faktyczną urbanistyką wsi.
W centrum pojawił się kościół , obok stanęła karczma. Remiza strażacka znalazła się obok jeziora, gdyż w razie pożaru musiała mieć łatwy dostęp do wody i być przy głównej drodze.
Kuźnię zlokalizowaliśmy w pewnym odstępie od budynków mieszkalnych, bo tam zawsze było głośno: podkuwano konie, wykonywano dużo metalowych rzeczy dla okolicznych gospodarstw.
Nie wszystkie zagrody się mieściły w upatrzonych przez dzieci miejscach, więc  korygowaliśmy przebieg koryta rzeki i miejsce na drogi. Nasze projektowanie urbanistyczne przebiegło pomyślnie!
Czas na wizytę gości:  nauczyciele i dzieci z innych klas szkoły przyszli obejrzeć efekt pracy młodszych dziewczynek i chłopców. Przy okazji dowiedzieli się wiele o projekcie tradycyjnej architektury ludowej a także o jej wpływie na współczesne trendy w budownictwie naturalnym. Także uczestnicy projektu opowiadali o swoich zagrodach. Rodzice także oglądali z dumą i niedowierzaniem naszą wieś, a dzieci chętnie opowiadały jakie domki zbudowały.
Okazało się, że w szkole odbywa się spotkanie dyrektorów szkół z gminy Wielka Wieś. Zaprosiliśmy wszystkich. I tak panie dyrektorki  m. in. z Wielkiej Wsi, Giebułtowa, Modlnicy i Białego Kościoła obejrzały naszą pracę. Wszyscy byli przejęci, a dorośli zaskoczeni skalą przedsięwzięcia i wykonaniem!
Przykłady architektury ludowej można oglądać na podstronie projektu  

http://wyspart.pl/zielony-dom-czyli-architektura-na-ludowo.html?l=pl

 

 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom