2019-10-07
Stare na nowe, taki był tytuł naszych zajęć z architektury w Wielkiej Wsi. zadaliśmy sobie pytanie - jak tradycyjne ludowe budownictwo oddziałuje na obecne projektowanie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Dzieci obejrzały przykłady adaptacji starych chałup na nowoczesne domy z użyciem nowych technologii i materiałów.
Gmina Wielka Wieś leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego dlatego każda adaptacja starego domu wymaga uzgodnień ze starostwem w Krakowie. Architekci muszą się liczyć z tradycyjnym budownictwem i nie mogą w nim wiele zmieniać.
W drugiej części wykładu omawiane były przykłady zupełnie nowych budynków, projektowanych z uwzględnieniem proporcji starych domów szczególnie stodół. Tych stoi jeszcze wiele we wsiach i to one zyskały powodzenie w pracowniach architektów z racji swoich rozmiarów i właśnie proporcji: wielkości i nachylenia dachów, wysokości ścian, łączenia – styku dachu ze ścianą (bez okapów).
W czasie warsztatów powstały rysunki, naprawdę udane adaptacje i nowe projekty. W zestawieniu z pierwszymi rysunkami starych tradycyjnych zabudowań te ostanie rysunki nabrały rzeczywiście nowoczesnych linii i ożywczych rozwiązań.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
Partnerzy:
Gmina Wielka Wieś
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi
Wiadomości Wielkiej Wsi