Aktualności

Fundacja WyspArt - Działamy w Białym Kościele

2019-10-02

Działamy w Białym Kościele

W Białym Kościele przystąpiliśmy do pracy nad modelami wiejskich domów i zabudowań. Wszystkie materiały czyli bloki techniczne, kartony, podkładki tekturowe, bibuły, kleje i nożyczki poszły w ruch.
Najpierw odbyła się prezentacja przykładowej działki – zagrody  z domem mieszkalnym wyklejonym w paski, które imitowały belki ścian, stodołą i oborą w jednym  budynku i kurnikiem. Całość działki była podzielona na ogródek przydomowy, przejazd na podwórko gospodarcze i zagrodę dla drobiu. Zieleń stanowiły duże drzewa z bibuły i krzewy z kartonu.
Zwróciliśmy uwagę na urbanistykę wsi  i sposób jej planowania, na drogę główną, drogi dojazdowe, podziały ziemi (tzw. sznurki) na działki budowlane i rolnicze.
W trakcie pracy dzieci podglądały na ekranie przykłady starych zabudowań gospodarskich jak chlewiki, obory i stodoły.  Obory i stodoły są ostatnio bardzo modne i są wykorzystywane w nowoczesnej zabudowie mieszkalnej i użyteczności publicznej. Ponieważ te stare budynki zachowały się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie (niektóre były cały czas używane), a zbudowane zostały w dobrych proporcjach i z dobrych materiałów  - to teraz są adaptowane na budynki  o zmienionych funkcjach,
najczęściej na agroturystykę. Ich forma jest przykładem dla architektów projektujących nowe budynki, największą furorę zrobiła typowa stodoła. Pojawiły się bardzo dobre przykłady drewnianych domów o właśnie takich tradycyjnych proporcjach.
Na naszych małych działkach cały czas powstawały nowe budowle i ogródki przydomowe. Nawet zaczęto budować kościół. Na razie są same ściany i prostopadłościan wieży.W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z spisem zanikających zawodów, które miały duże znaczenie w życiu wsi, usłyszały czym się trudnili rymarz, stelmach, bednarz, sitarz, druciarz, cyrulik czy powroźnik.
Obejrzały stare ryciny i zdjęcia starych zabudowań, które teraz nazwalibyśmy usługami: remizy, kuźnie, tartaki, młyny. Postaramy się je wszystkie wykonać.


 
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.


nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom