Aktualności

Fundacja WyspArt - Warsztaty w Białym Kościele

2019-09-19

Warsztaty w Białym Kościele

Pierwsze spotkanie z dziećmi ze szkoły podstawowej w Białym Kościele rozpoczęliśmy od wykładu o architekturze ludowej na podstawie zdjęć ze skansenów.  Przykłady chałup, zabudowy zagrodowej wraz z budynkami gospodarczymi najlepiej obrazują temat tradycyjnej dawnej wsi w Polsce.
Omówiliśmy cechy charakterystyczne domów we wsiach, jakie miały proporcje, jak wyglądała ich funkcja wewnątrz (mieszkalna, komora, połowa mogła być gospodarcza, lub zamieszkana przez drugą rodzinę, mówimy wtedy o budynku 1-traktowym).
Dużym zainteresowaniem cieszyła się dawna szkoła z jedną izbą lekcyjną i mieszkaniem dla nauczyciela. Dzieci były zdziwione, że nauczyciel mieszkał w szkole.
Na podstawie zdjęć i swojej własnej wyobraźni zaczęły rysować wiejską zagrodę z domem mieszkalnym, ogrodem, ścieżkami, ulami, kapliczkami, czasami stodołą i ogrodzeniami. Powstały rysunki czarno-białe, graficzne, ale wyraziste i oddające klimat tamtych czasów.Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom