Aktualności

Fundacja WyspArt - Dekoracje z filcu

2019-09-25

Dekoracje z filcu

Kolejne zajęcia z cyklu na ludowo o sztuce Zalipia odbyły się w szkole w miejscowości Biały Kościół. Uczestnicy warsztatów nie wiedzieli nic o sztuce Zalipia, nigdy nie słyszeli o tradycjach Zalipia. Nie wiedzieli gdzie wieś się znajduje.
Wspólnie obejrzeliśmy krótki film pod tytułem „Malowania Wieś Zalipie”  aby w łatwy i przystępny sposób przybliżyć tradycje malowania domów w kwiatowe wzory. Mogliśmy zobaczyć jak panie z domu malarek malują kwiaty i posłuchać o technikach ich wykonywania.
Film miał być również inspiracją do wykonania breloczka, który mógł by być pamiątką z wycieczki do Zalipia. Pomysł wszystkim się spodobał, więc wszyscy z zapałem zabrali się do pracy.
Zaczęliśmy od projektowania. Każdy miał się chwilę zastanowić jaki kształt chciałby wykonać, narysować prosty szkic aby zaplanować swoją pracę. Kiedy ostatni projekt został omówiony, ze sterty kolorowych filców każdy uczestnik wybrał kolory najbardziej pasujące do realizacji swojego projektu. Kilku uczestników nie pamiętało jak szyje się na okrętkę. Przypomnieliśmy sobie jak zszywa się ze sobą dwa kawałki materiału. Do dyspozycji uczestnicy mieli również rozmaite cekiny i pisaki do tkanin. Do każdego uszytego kształtu każdy doszył końcówkę breloczka, tak aby można go było przypinać do plecaka czy kluczy.
Powstały piękne prace. Wszyscy zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu i z efektów swojej pracy. Wszystkie wykonane breloczki każdy mógł zabrać ze sobą do domu.Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom